W uroczystość Najświętszego Serca Jezusa obchodzimy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Po raz pierwszy w całym Kościele obchodzony był on w 1995 r. z inicjatywy Jana Pawła II.
Z tej racji, wzorem lat ubiegłych, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, kard. Mauro Piacenza wystosował list, w tym roku skierowany do seminarzystów. Pisze w nim m.in. o kapłańskiej postawie, która powinna wzbudzać w sercach młodych ludzi powołanie do kapłaństwa.
W Roku Wiary ta uroczystość nabiera szczególnego sensu. Jest wezwaniem, by zwrócić się do światła wiary, w którym kapłan staje się potrzebny Kościołowi i całej ludzkości. „Dlaczego katoliccy kapłani są tak potrzebni dzisiejszemu światu? – pyta abp Celso Morga Iruzubieta, sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa, w dzienniku «L’Osservatore Romano».– Czy przez zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości i pokoju między ludźmi? Tak, z pewnością, ale nie tylko. Kapłan katolicki jest potrzebny, ponieważ człowiek ma duszę nieśmiertelną. Na tej nieśmiertelności opiera się wolność człowieka, odpowiedzialność, możliwość grzechu i nadzieja odkupienia. Na niej opiera się prawdziwa miłość do ludzkości i do konkretnego człowieka, który jest obok mnie”.
Sekretarz watykańskiej dykasterii podkreśla następnie, że autentyczny kapłan nie jest nigdy człowiekiem przeszłości, lecz zawsze będzie towarzyszył człowiekowi, aby go wspomagać.
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Pielgrzymi będą mogli zbierać pieczątki do specjalnego paszportu w wydaniu papierowym oraz cyfrowym.
„Nie chcę powiedzieć, że przywykliśmy do katastrof, ale wiara nas nie opuszcza”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Papież postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult 16 karmelitanek bosych z Compiègne.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).