Kościół potrzebuje ubogich kapłanów

Kapłan winien mieć te same dążenia, co Jezus, ogałacając się z własnego ja, aby odnaleźć w miłości posłusznej, czystej i ubogiej główną drogę do zjednoczenia z Bogiem i jedności z braćmi – mówił podczas święceń kapłańskich w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki.

Reklama

Święcenia prezbiteratu przyjęło dziś dwunastu diakonów archidiecezji poznańskiej.

Podczas obrzędu święceń udzielanych w nowo ustanowione święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, metropolita poznański w kontekście posługi apostolskiej papieża Franciszka zastanawiał się nad znaczeniem ubóstwa Chrystusa i Jego uczniów, ubóstwa kapłanów, Kościoła ubogiego i Kościoła dla ubogich.

– Ubóstwo kapłana to nic innego jak podporządkowanie wszystkich dóbr najwyższemu dobru Boga i Jego królestwa – mówił do neoprezbiterów wiceprzewodniczący Episkopatu Polski. – W rzeczywistości tylko ten, kto przeżywa tajemnicę Boga jako prawdziwe i ostateczne bogactwo, może zrozumieć i praktykować ubóstwo, które z pewnością nie oznacza pogardy i odrzucenia dóbr materialnych, lecz posługiwanie się nimi z wdzięcznością i serdecznością, i jednocześnie wyrzeczenie się ich z wewnętrzną wolnością – zauważył abp Gądecki.

Metropolita poznański przekonywał, że jedynie ubóstwo jest gwarancją, że kapłan będzie gotowy udać się tam, gdzie jego praca jest najbardziej pożyteczna i pilna. – Proboszcz ubogi to ten, co szuka wiernych, odwiedza rodziny, zaradzając ich potrzebom i biorąc udział w ich radościach, roztropnie zwraca uwagę, otacza opieką starców, słabych, opuszczonych, chorych i bliskich śmierci, szczególną troską ogarnia ubogich i cierpiących, podejmuje trud nawracania grzeszników i błądzących oraz każdemu pomaga w spełnianiu własnych obowiązków, przyczyniając się do rozwoju chrześcijańskiego życia w rodzinach – podkreślił abp Gądecki.

Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski mówił też kandydatom do święceń prezbiteratu o pastoralnym charakterze ubóstwa i preferencyjnej opcji na rzecz ubogich. – Osobiście włączony w życie wspólnoty i odpowiedzialny za nią kapłan winien dawać świadectwo całkowitej „przejrzystości” w rozporządzaniu dobrami wspólnoty, których nigdy nie będzie traktował tak, jakby były one jego własnym majątkiem, ale jako rzecz, z której musi zdać sprawę Bogu i braciom, przede wszystkim ubogim – zauważył abp Gądecki.

– Nie należy zapominać o prorockim znaczeniu ubóstwa, które jest potrzebne w społeczeństwach prawdziwie zamożnych i konsumpcyjnych. Prawdziwie ubogi kapłan jest niewątpliwie znakiem odcięcia się, odrzucenia, nie poddania się presji współczesnego świata, który pokłada całą swą nadzieję w pieniądzu i bezpieczeństwie materialnym – mówił w homilii podczas święceń prezbiteratu abp Gądecki.

We Mszy św. połączonej z obrzędem święceń kapłańskich, obok biskupów pomocniczych, kapłanów i seminarzystów archidiecezji poznańskiej, wzięły udział rodziny neoprezbiterów. Po uroczystości w rezydencji arcybiskupów poznańskich abp Gądecki wręczył nowo wyświęconym kapłanom dekrety skierowujące ich na pierwsze placówki wikariuszowskie. Będą oni pełnić posługę duszpasterską m.in. w Gostyniu, Lesznie, Śremie, Środzie Wlkp. i Brodach Poznańskich. W najbliższą niedzielę w swoich rodzinnych parafiach odprawią pierwszą Mszę św. – tzw. Prymicje.

Obecnie do archidiecezji poznańskiej inkardynowanych jest 802 kapłanów diecezjalnych.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama