...i legalizuje "homomałżeństwa". Za odmowę zorganizowania wesela gejom można zapłacić wysoką karę.
Delaware jako jedenasty stan USA zmienił definicję małżeństwa i zalegalizował tzw. homomałżeństwa. Projekt ustawy przegłosowanej przez stanowych senatorów, w stosunku głosów 12 do 9, podpisał chwilę później gubernator Jack Markell.
W stanie Delaware dotychczas obowiązywała ustawa dająca homoseksualistom prawo zawierania związków partnerskich. Choć nowe regulacje praktycznie nie dodają parom gejów i lesbijkom żadnych nowych przywilejów, to jednak środowiska homoseksualne domagały się, by związki jednopłciowe definiować jako małżeństwa, gdyż, jak tłumaczyły, osoby takie zasługują na szacunek i poczucie godności. Na razie, dopóki Sąd Najwyższy USA, nie zniesie ustawy o obronie małżeństwa (DOMA), „homomałżeństwa” nie mogą otrzymywać pomocy socjalnej od państwa.
Nowe prawo nie zmusza duchownych do błogosławienia takich związków, ale inne osoby związane z branżą weselną, jak np. właściciele lokali na przyjęcia weselne, fotografowie, kwiaciarzy, czy cukiernicy nie cieszą się podobnymi "przywilejami". W razie odmowy przyjęcia zamówienia od pary homoseksualnej, osoby i firmy mogą liczyć się z pozwami sądowymi, co może doprowadzić do ich bankructwa.
Zdaniem obrończyni rodziny z Delaware Nicole Theis, konsekwencje przyjęcia nowej ustawy będą dalekosiężne i już niedługo można się spodziewać kolejnych ataków na małżeństwo i rodzinę.
Obecnie "małżeństwa jednopłciowe" są legalne w 11 stanach USA – Delaware Maine, Rhode Island, Waszyngton, Maryland, Massachusetts, Connecticut, Nowy Jork, Vermont, New Hampshire i Iowa. Tego typu związki są także legalne w stołecznym Dystrykcie Kolumbia.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.