...i legalizuje "homomałżeństwa". Za odmowę zorganizowania wesela gejom można zapłacić wysoką karę.
Delaware jako jedenasty stan USA zmienił definicję małżeństwa i zalegalizował tzw. homomałżeństwa. Projekt ustawy przegłosowanej przez stanowych senatorów, w stosunku głosów 12 do 9, podpisał chwilę później gubernator Jack Markell.
W stanie Delaware dotychczas obowiązywała ustawa dająca homoseksualistom prawo zawierania związków partnerskich. Choć nowe regulacje praktycznie nie dodają parom gejów i lesbijkom żadnych nowych przywilejów, to jednak środowiska homoseksualne domagały się, by związki jednopłciowe definiować jako małżeństwa, gdyż, jak tłumaczyły, osoby takie zasługują na szacunek i poczucie godności. Na razie, dopóki Sąd Najwyższy USA, nie zniesie ustawy o obronie małżeństwa (DOMA), „homomałżeństwa” nie mogą otrzymywać pomocy socjalnej od państwa.
Nowe prawo nie zmusza duchownych do błogosławienia takich związków, ale inne osoby związane z branżą weselną, jak np. właściciele lokali na przyjęcia weselne, fotografowie, kwiaciarzy, czy cukiernicy nie cieszą się podobnymi "przywilejami". W razie odmowy przyjęcia zamówienia od pary homoseksualnej, osoby i firmy mogą liczyć się z pozwami sądowymi, co może doprowadzić do ich bankructwa.
Zdaniem obrończyni rodziny z Delaware Nicole Theis, konsekwencje przyjęcia nowej ustawy będą dalekosiężne i już niedługo można się spodziewać kolejnych ataków na małżeństwo i rodzinę.
Obecnie "małżeństwa jednopłciowe" są legalne w 11 stanach USA – Delaware Maine, Rhode Island, Waszyngton, Maryland, Massachusetts, Connecticut, Nowy Jork, Vermont, New Hampshire i Iowa. Tego typu związki są także legalne w stołecznym Dystrykcie Kolumbia.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.