Emerytowany papież Benedykt XVI, przebywający w Castel Gandolfo przygotowuje się do powrotu do Watykanu pod koniec kwietnia lub na początku maja. Watykan dementuje pogłoski, jakoby Joseph Ratzinger był poważnie chory - pisze w piątek "Corriere della Sera".
Włoski dziennik poinformował, że do emerytowanego papieża dołączył w tych dniach jego brat, ksiądz Georg Ratzinger. We wtorek będą razem świętować 86. urodziny Benedykta XVI.
Zbliża się jednocześnie termin przeprowadzki. Emerytowany papież za kilkanaście dni opuści letnią rezydencję i po pobycie pod Rzymem, który rozpoczął się z chwilą abdykacji 28 lutego, powróci do Watykanu. Zamieszka w budynku dawnego klasztoru klauzurowego w Ogrodach Watykańskich, gdzie kończy się właśnie remont.
Gazeta zwraca uwagę na to, że do Castel Gandolfo przyjechała też dawna sekretarka Josepha Ratzingera, Birgit Wansing, która jako jedyna jest w stanie odczytać jego napisane odręcznie teksty. To oznacza zaś, że były papież powrócił do pracy i pisze.
Tematem dyskusji jest stan zdrowia Benedykta XVI, który wywołał poważne zaniepokojenie 23 marca, gdy pokazano nagrania filmowe z historycznego spotkania z jego następcą, Franciszkiem. Joseph Ratzinger był wówczas bardzo osłabiony i zeszczuplał, szedł z trudem. W hiszpańskiej prasie pojawiły się pogłoski o jego poważnej chorobie.
"Jego problemy ze zdrowiem są wyłącznie związane z wiekiem" - oświadczył rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Zapewnił, że nie ma mowy o żadnej specyficznej chorobie.
"Emerytalny szok" - tak kondycję Benedykta XVI wytłumaczył na łamach największej włoskiej gazety profesor Attilio Maseri, kardiolog Jana Pawła II i królowej Elżbiety II. Wyjaśnił, że utrata sił i wyraźny spadek formy papieża Ratzingera, jaki można było zobaczyć trzy tygodnie po jego abdykacji, to właśnie jej rezultat, wynik nagłego zaprzestania bardzo aktywnego trybu życia po 8 latach pontyfikatu. Gdy nagle dochodzi do przerwy w takiej aktywności, pojawia się faza swoistego załamania, pogorszenia stanu zdrowia, po której następuje powolny powrót do formy - podkreślił profesor Maseri.
Włoskie media informują, że papież Franciszek na bieżąco zasięga informacji na temat zdrowia swego poprzednika.
Nie można wykluczyć, że nowy biskup Rzymu powita Benedykta XVI, gdy powróci do Watykanu.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.