Nagrody Watykańskiej Fundacji Centesimus Annus

Dwie książki o etyce życia społeczno-gospodarczego nagrodziła Fundacja Centesimus Annus – Pro Pontifice w ramach swego pierwszego międzynarodowego konkursu „Ekonomia i Społeczeństwo”.

Prezentując go dzisiaj w watykańskim biurze prasowym, podano nazwiska laureatów. Są nimi: teolog moralista, rektor Papieskiego Uniwersytetu Comillas w Madrycie, ks. Julio Luis Martínez SJ, i profesor ekonomii politycznej z Uniwersytetu Bolońskiego, Stefano Zamagni.

Obie równorzędne nagrody zostaną wręczone w Rzymie 24 maja, przy okazji dorocznej międzynarodowej konferencji wspomnianej fundacji. Będzie ona zatytułowana: „Przemyśleć na nowo solidarność na rzecz zatrudnienia. Wyzwania XXI wieku”. Utworzona 20 lat temu, w 1993 r., przez Jana Pawła II Fundacja Centesimus Annus nawiązuje nazwą do tytułu jego ostatniej encykliki społecznej. Ma na celu szerzenie znajomości i zastosowania nauki społecznej Kościoła. Wpisuje się w to również ogłoszony przez nią obecnie konkurs „Ekonomia i Społeczeństwo”. Spośród poświęconych tej tematyce publikacji ostatniego okresu wybrano dwie pozycje, które ukazały się już ponad pięć lat temu, w 2007 r.

Książka ks. Martineza nosi tytuł „Obywatelstwo, migracje i religia. Dialog etyczny wychodzący od wiary chrześcijańskiej” (Ciudadanía, migraciones y religión. Un diálogo ético desde la fe cristiana, Madryt, wydawnictwo San Pablo). Hiszpański jezuita ukazuje, że zjawisko migracji w naszej epoce wymaga przemyślenia na nowo zarówno pojęcia obywatelstwa, jak i relacji między religią a polityką. Autor jest przekonany, że nauka społeczna Kościoła może tu wnieść wprost niezbędny wkład.

Autorem drugiej nagrodzonej książki, zatytułowanej „Ekonomia dobra wspólnego” (L’economia del bene comune, Rzym, wydawnictwo Città Nuova), jest włoski ekonomista prof. Zamagni. Uważa on, że życia gospodarczego nie można ograniczać do rynku i państwa. Nie mogą one bowiem funkcjonować bez takich wartości, jak solidarność, braterstwo czy wzajemność.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9