Wołajmy jak Nikodem: „Panie, wytłumacz”

O szukanie prawdy jak Nikodem apelował podczas Mszy św. w kościele seminaryjnym ks. dr Krzysztof Siwek. Eucharystia rozpoczęła społeczne obchody 3. rocznicy smoleńskiej katastrofy. Uroczystości na Krakowskim Przedmieściu będą trwały cały dzień.

Reklama

Wołajmy jak Nikodem: „Panie, wytłumacz”   Agata Ślusarczyk Przed Pałacem Prezydenckim prezes PiS Jarosław Kaczyński oddał hołd tragicznie poległym pod Smoleńskiem Przed Pałacem Prezydenckim pierwsi uczestnicy i organizatorzy społecznych obchodów 3. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem pojawili się już przed godz. 7. Barierkami wygrodzili fragment placu i zaczęli układać znicze w kształcie krzyża. O godz. 8 w kościele seminaryjnym rozpoczęła się Msza św. w intencji ofiar katastrofy. Liturgii przewodniczył ks. dr Krzysztof Siwek, prefekt alumnów Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego.

W homilii duchowny zachęcił do poszukiwania prawdy w szerszym kontekście. - Nie chodzi tu tylko o poznanie faktów, ale o zadanie sobie tego bardzo trudnego pytania – co Bóg przez te fakty chce nam dziś mówić. Jeżeli ta prawda pozostaje bez tej drugiej części – staje się spekulacją - wyjaśnił. I zaapelował, by szukać faktów w odniesieniu do Chrystusa Zmartwychwstałego.

Na drodze poszukiwania prawdy ks. Krzysztof Siwek wskazał na Nikodema, który przychodził do Jezusa w nocy. – Tak jak on wołajmy: „Panie, wytłumacz mi to”. Bądźmy nieustępliwi w tej modlitwie, ale jednocześnie otwierajmy nasze serca na jego Słowo. To szaleni trudne otworzyć serce, gdy jest ono ściśnięte ze strachu i nienawiści – powiedział.

Wołajmy jak Nikodem: „Panie, wytłumacz”   Agata Ślusarczyk Przez cały dzień na telebimach umieszczonych przed Pałacem Prezydenckim będą m.in. puszczane filmy o smoleńskiej katastrofie Skomentował także słowa psalmisty „biedak zawołał i Pan go wysłuchał”. –  To jest wołanie człowieka przygniecionego faktami, których nie rozumie. Ale zamiast narzekać, on błogosławi Boga.  Bo wie, że nie jest sam, w przeżywaniu swojego cierpienia – powiedział duchowny. Na zakończenie zachęcił, by do dzisiejszych trudnych wydarzeń także zaprosić Jezusa: – Niech miłość Boża rozleje się przez naszą posługę, naszą wierność i nasze odważne serca, które nie tylko wołają trudnymi słowami, ale są zdolne do przebaczenia.

Jak każdego dziesiątego dnia miesiąca, od dnia katastrofy – w Mszy św. wzięli udział przedstawiciele PiS wraz z Jarosławem Kaczyńskim oraz wielu mieszkańców stolicy i rodaków z różnych części Polski. Wiele osób nie zmieściło się do kościoła.

Po Eucharystii członkowie Pis-u udali się przed Pałac Prezydencki. Został odśpiewany hymn, a następnie odczytano nazwiska wszystkich ofiar katastrofy. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oddał hołd członkom feralnego lotu. Krótką modlitwę za dusze zmarłych odmówił o. Zdzisław Tokarczuk. Duchowny zaapelował o upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej budową pomnika przed Pałacem Prezydenckim. - Jesteśmy tutaj, aby to miejsce wydeptać na pomnik, który powinien tutaj stanąć - mówił Tokarczuk.

Później szef PiS Jarosław Kaczyński i politycy tej partii odwiedzą mogiły osób, które zginęły w katastrofie na Cmentarzu Powązkowskim, Cmentarzu Bródnowskim i w Świątyni Opatrzności Bożej.

Na Krakowskie Przedmieście rodacy ściągnęli z całej Polski. Wiele osób przyszło z biało-czerwonymi flagami, kilkudziesięciometrowa – została rozciągnięta wzdłuż ulicy. Niektórzy przynieśli krzyże i transparenty m.in. "Obudź się Polsko, mord katyński i smoleński atakiem na niepodległą Polskę", "Chcemy Prawdy", "Panie Tusk, za skandaliczne śledztwo smoleńskie człowiek honoru strzeliłby sobie w głowę, wystarczy Pana dymisja wraz z rządem i PO"; jeden z transparentów był w języku rosyjskim: "Panie prezydencie Putin, najgorsza prawda o Katyniu i Smoleńsku może nas pogodzić. Kłamstwo nigdy".

Społeczne obchody na Krakowskim Przedmieściu będą trwały cały dzień. Naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego rozstawiona jest scena, na której mają przemawiać politycy PiS, członkowie rodzin ofiar katastrofy oraz mają odbywać się występy artystyczne. Na telebimach będą wyświetlane filmy poświęcone katastrofie.

O godz. 12 został odmówiony Anioł Pański, a o godz. 15 odbędzie się modlitwa Korniką do Bożego Miłosierdzia. Zaraz po niej odbędzie się koncert "Tryptyk smoleński". Około 16.30, głos ma zabrać Jarosław Kaczyński. O 18.30 w katedrze św. Jana odbędzie się koncert kompozytora Michała Lorenca, a o godz. 19 rozpocznie się Msza św. Po niej zaplanowano przemarsz przed siedzibę prezydenta. Tu ponownie głos zabierze Kaczyński. Ok. 21.30 kluby Gazety Polskiej zamierzają przejść sprzed Pałacu Prezydenckiego pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, gdzie zorganizują pikietę.

Społeczne obchody organizują m.in. Prawo i Sprawiedliwość, kluby Gazety Polskiej, stowarzyszenie Solidarni 2010 oraz Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama