Bez łaski nic nie możemy

Papież podkreślił, że wszystko przechodzi przez ludzkie serce. Jeśli pozwolę, by dotarła do mnie łaska Chrystusa to pozwalam, aby zwycięstwo Chrystusa utrwaliło się w moim życiu.

Do przyjęcia Bożej łaski i utrwalenia jej owoców zawartych w sakramentach Wielkanocnych zachęcił Ojciec Święty podczas spotkania z wiernymi na niedzielnej modlitwie Regina Coeli (Królowo Nieba wesel się). Papież Franciszek zaapelował też do katolików, aby byli narzędziami Bożego miłosierdzia.

Publikujemy tekst papieskiego rozważania:


Drodzy Bracia i Siostry,

Wszystkim życzę Wesołych Świąt! Dziękuję wam, że także i dziś przybyliście tak licznie, aby dzielić radość Zmartwychwstania Pańskiego, centralnej tajemnicy naszej wiary. Oby moc zmartwychwstania Chrystusa mogła dotrzeć do każdego człowieka - zwłaszcza tych, którzy cierpią - i wszystkich sytuacji, w których najbardziej potrzebne jest zaufanie i nadzieja.

Chrystus zwyciężył zło w sposób pełny i definitywny, ale do nas, ludzi każdego czasu, należy przyjęcie tego zwycięstwa w naszym życiu i w konkretnych realiach dziejów oraz życia społecznego. Z tego względu wydaje mi się ważne podkreślenie tego, o co prosimy dzisiaj Boga w liturgii: „Boże, Ty przez chrzest nieustannie pomnażasz liczbę dzieci swojego Kościoła, spraw, aby Twoi wierni przestrzegali w życiu zobowiązań płynących z sakramentu, który z wiarą przyjęli” (kolekta Poniedziałku oktawy Wielkanocnej).

To prawda, Chrzest, który nas czyni dziećmi Bożymi, Eucharystia jednocząca nas z Chrystusem, powinny stać się życiem, to znaczy przekładać się na postawy, zachowania, gesty, wybory. Łaska zawarta w sakramentach Wielkanocnych jest ogromnym potencjałem odnowy w życiu osobistym, rodzinnym, odnowy stosunków społecznych. Ale wszystko przechodzi przez ludzkie serce: jeśli pozwolę, by dotarła do mnie łaska Chrystusa Zmartwychwstałego, jeśli pozwolę, by zmieniła mnie w tym aspekcie, który nie jest dobry, który może wyrządzić krzywdę mnie i innym ludziom, to pozwalam, aby zwycięstwo Chrystusa utrwaliło się w moim życiu, by poszerzyło się jego dobroczynne działanie. To jest moc łaski! Bez łaski nic nie możemy uczynić. Bez łaski nic nie możemy uczynić. A z łaską Chrztu św. i Komunii Świętej mogę stać się narzędziem Bożego miłosierdzia. Tego wspaniałego Bożego miłosierdzia!

Naszym codziennym trudem, powiedziałbym: naszą codzienną radością, jest – drodzy bracia i siostry - wyrażanie w życiu sakramentu, który otrzymaliśmy! Radości poczucia, że jesteśmy narzędziami łaski Chrystusa, jak szczepy winnego krzewu, którym jest sam Chrystus, ożywiane sokami Jego Ducha!

Módlmy się wspólnie, w imię Pana który umarł i zmartwychwstał, a także za wstawiennictwem Najświętszej Maryi, aby Misterium Paschalne mogło dokonywać dzieła głęboko w nas i w naszych czasach, żeby nienawiść ustąpiła miłości, kłamstwo prawdzie, zemsta - przebaczeniu, smutek - radości.

Po modlitwie Regina Coeli:

Pozdrawiam bardzo serdecznie was wszystkich, drodzy pielgrzymi przybyli z różnych kontynentów, aby uczestniczyć w tym spotkaniu modlitewnym.

Każdemu z was życzę przeżycia w pokoju ducha tego Poniedziałku Wielkanocnego, w którym silnie rozbrzmiewa radosne orędzie Wielkanocy: Chrystus zmartwychwstał! Wesołych Świąt wszystkim! I dobrego obiadu!

Dziś po południu Ojciec Święty odwiedzi prywatnie podziemia bazyliki watykańskiej i pomodli się przy grobie św. Piotra – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Ojcu Świętemu będzie towarzyszył w wizycie archiprezbiter bazyliki watykańskiej, kard. Angelo Comastri.

Około 10 metrów pod bazyliką watykańską znajdują się wykopaliska archeologiczne starożytnego cmentarza miejskiego z II i III w. n.e. Dopiero w 1939 r. na polecenie papieża Piusa XII rozpoczęto systematyczne prace archeologiczne, rozpoczynając od miejsca pod konfesją. Odkryto nie tylko grób św. Piotra znajdujący się na głębokości ok. 7 metrów, dokładnie pod ołtarzem głównym (tzw. papieskim), ale także inne groby rozmieszczone wzdłuż antycznej drogi rzymskiej Via Cornelia, przy której powstał cmentarz.


 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9