Dziś inauguracja pontyfikatu

Władze spodziewają się ok. miliona wiernych na inauguracji posługi papieża Franciszka w liturgiczną uroczystość św. Józefa. Liturgia rozpocznie się o godz. 9.30 na placu św. Piotra. Franciszek otrzyma paliusz i Pierścień Rybaka – insygnia papieskiego urzędu.

Reklama

Papież przed uroczystością objedzie plac św. Piotra w otwartym samochodzie lub w papamobilu. Potem ubierze się w szaty liturgiczne. Z zakrystii uda się do grobu św. Piotra na chwilę modlitwy. Noc wcześniej będą tam złożone insygnia papieskiego urzędu: paliusz i Pierścień Rybaka. Diakoni zaniosą je w procesji do ołtarza, gdzie zostaną uroczyście przekazane papieżowi. Procesji do ołtarza będzie towarzyszyć hymn „Laudes Regie”, w którym będziemy wzywać wstawiennictwa świętych papieży. 

Przed Mszą świętą będą miały miejsce obrzędy związane z objęciem urzędu papieskiego. Paliusz wręczy papieżowi kardynał protodiakon Jean-Loui Tauran, który ogłosił wybór nowego papieża. Pierścień rybaka przekaże Ojcu świętemu Dziekan Kolegium Kardynalskiego Angelo Sodano. Potem przedstawiciele kolegium kardynałów w liczbie sześciu złożą hołd papieżowi (wszyscy składali go już w kaplicy Sykstyńskiej). Dopiero po tych obrzędach rozpocznie się Eucharystia.

Dziś inauguracja pontyfikatu   HENRYK PRZONDZIONO/GN Paliusz papieża Franciszka Liturgia Słowa i Liturgia Eucharystyczna będzie sprawowana z formularza Uroczystości św. Józefa. Można oczekiwać, że papież nawiąże do tej postaci w swojej homilii. Nie będzie uroczystej procesji z darami. Ojciec święty nie będzie sam udzielał komunii. Eucharystia zakończy się hymnem Te Deum.

Po Mszy św. papież zdejmie szaty liturgiczne i w Bazylice w pobliżu konfesji św. Piotra przywita przedstawicieli oficjalnych delegacji poszczególnych krajów. Zgłosiło się ich do dziś 132. W uroczystości wezmą udział 33 delegacje Kościołów chrześcijańskich (m.in. Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I) oraz przedstawiciele innych religii.

Paliusz to tkanina z czystej wełny zakładana na ramiona z wyhaftowanymi pięcioma czerwonymi krzyżami (paliusz metropolitów ma czarne krzyże). Przypomina, że papież ma naśladować Jezusa – Dobrego Pasterza.

„Ten bardzo stary znak, który biskup Rzymu nosi od IV wieku, może być uważany za obraz Chrystusowego jarzma, jakie biskup tego miasta, sługa sług bożych, bierze na swe ramiona” – tak tłumaczył znaczenie tego symbolu Benedykt XVI w 2005 roku.

„Owcza wełna stara się ukazać zagubioną owieczkę, a również tę chorą i słabą, którą pasterz bierze na swe ramiona i prowadzi do wód życia.

Przypowieść o zagubionej owcy, której pasterz szuka na pustyni, była dla Ojców Kościoła obrazem tajemnicy Chrystusa i Kościoła. My wszyscy, cała ludzkość, jest tą zagubioną owcą, która nie odnajduje już drogi na pustyni”. Nałożeniu paliusza będą towarzyszyć słowa: „Niech Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, obficie obdarzy Cię natchnieniem i rozeznaniem w Twojej posłudze umacniania braci w jedności wiary”

Dziś inauguracja pontyfikatu   HENRYK PRZONDZIONO/GN Pierścień Rybaka papieża Franciszka Drugi znak wyrażający papieski urząd to Pierścienia Rybaka.

Na pierścieniu wyrzeźbiona jest postać św. Piotra z kluczami. Ten symbol przypomina, że zadaniem Piotra jest łowienie ludzi dla Chrystusa.

„Także dzisiaj Kościół i następcy apostołów słyszą wezwanie, by wypłynąć na głębię morza dziejów i zarzucić sieci, by zdobywać ludzi dla Ewangelii – dla Boga, dla Chrystusa, dla prawdziwego życia. (…) Sieć ewangelii wyrywa nas z wód śmierci i niesie ku wspaniałości Bożego światła, ku prawdziwemu życiu. I właśnie tak jest – w misji rybaka ludzi, wzorem Chrystusa, należy wyrywać ludzi ze słonego morza wyobcowań ku ziemi życia, ku światłu Bożemu” (Benedykt XVI).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama