Kard. O'Brien przeprasza

Oskarżony o niewłaściwe zachowania seksualne w przeszłości szkocki kardynał Keith O’Brien wydał 3 marca oświadczenie, w którym przyznał się do winy.

Emerytowany arcybiskup metropolita Saint Andrews i Edynburga wyjaśnił, że początkowo odrzucał podniesione przeciwko niemu zarzuty, ze względu na ich anonimowy i niekonkretny charakter. Teraz jednak przyznaje, że był w jego życiu okres, w którym jego „seksualne zachowania były poniżej standardów oczekiwanych od księdza, biskupa i kardynała”.

- Przepraszam i proszę o wybaczenie wszystkich, wobec których zawiniłem. Przepraszam również Kościół katolicki i naród szkocki. Spędzę teraz resztę mojego życia w odosobnieniu. Nie będę brał dalszego udziału w publicznym życiu Kościoła katolickiego w Szkocji - napisał 75-letni kardynał.

Jego oświadczeniu towarzyszy zapowiedź, że nie weźmie udziału w konklawe, a także informacja, iż jest to jedyne oświadczenie, jakie w tej sprawie wyda oraz że obecnie przebywa poza krajem.

24 lutego na łamach brytyjskiej prasy pojawiły się pod adresem purpurata oskarżenia o „niestosowne zachowania”, których miał się on dopuścić w latach osiemdziesiątych. Zarzuty wystosowali trzej duchowni i jeden były zakonnik, nie precyzując jednak na czym miałyby te zachowania polegać.

«« | « | 1 | » | »»
 • QW
  03.03.2013 22:37
  Szanowni Politycy Przedstawcie nam plan spłaty polskiego zadłużenia. Kiedy i czym planujecie spłacić WASZ dług. Na nasze dzieci i wnuki nałożyliście kontrybucję na całe ich życie. Urodzą się i umrą - niewolnikami. Co naszego chcecie sprzedać, aby dochód wystarczył na te długi? Przemysł stoczniowy - sprywatyzowany - nie produkuje. Przemysł samochodowy - sprywatyzowany - nie przynosi zysku. Przemysł wydobywczy - ledwie zipie - sprowadzacie energię i surowce. Hodowla bydła i trzody - spada. Co NASZEGO chcecie sprzedać, aby spłacić WASZE długi? Chcecie sprzedać Śląsk?... Pomorze? - na pewno wystarczy? ================= Jesteś Polakiem - nie dyskutuj o małej Madzi. Wklejaj to przynajmniej 10x dziennie na wszystkich forach, jakie są ci dostępne. Wkleić ten tekst 10x dziennie - może każdy. Więc nie pytajcie - "co mogę zrobić dla Polski?" Właśnie to!! Zadziała szybciej, niż jakiekolwiek marsze, czy demonstracje. Media będą musiały podjąć temat. Warunek jeden - tym tekstem "zatrollujcie " inernet. Na tydzień, miesiąc... rok... do skutku. Będzie z niego jakaś korzyść w miejsce straty czasu. Wszyscy powinni rozesłać na wszystkie prywatne kontakty - do 1-go maja. I jednego dnia - 1-maja - wszyscy wklejamy? Może wystarczy raz... (a dobrze)? Gdy wystarczy - można pomyśleć o kolejnych "tematach dla mediów
 • Kopyrda
  03.03.2013 23:08
  Do AKFJ: "Nie sadzmy...." Ale Kardynal O'Brien nalezal do sadzacych. Srzeciwianie sie malzenstwom gejowskim to tez forma sadzenia.
 • MBTM
  04.03.2013 08:46
  Pewnie teraz wyleje się fala krytyki i pomyj na Kościół Katolicki, ale proszę pamiętać że są to incydenty w skali religii zrzeszającej ponad 400 tysięcy samych Księży. Przypadki pedofilii zdarzają się w każdym środowisku, lekarzy,nauczycieli,Księży, itd. itd., ale tak bezwzględnie i bezmyślnie atakuje się tylko Kościół, który wysyła z samej Polski 2000 misjonarzy, ludzi którzy dla wiary i drugiego człowieka codziennie ryzykują życiem. Kościół to także setki mln zł różnego rodzaju pomocy( sam CARITAS wysłał 400 mln zł w tamtym roku). Kościół to wiele wspaniałych i szlachetnych inicjatyw, ale wspomina się jedynie o pojedyńczych i incydentalnych przykładach pedofilii czy innych ciężkich przewinień w KK.
 • Kael
  04.03.2013 09:16
  Owszem, to pojedynczy (miejmy nadzieje) przypadek.
  Tylko dlaczego ten czlowiek zostal az kardynalem? Jak to swiadczy o metodach wyboru wsrod kaplanow, a potem biskupow? Moze wreszcie wrocic do uznania glosu wiernych przy tych wyborach, a nie opierac sie tylko kurialistow w Rzymie, ktorzy, jak widac maja swoje "powody", zeby podsuwac papiezom "wlasnych" kandydatow bez ich uprzedniego dokladnego sprawdzenia, czyli takze zaczerpniecia opinii u osob, ktore ich naprawde znaja na co dzien? bo jezeli byl on sprawdzany, to ... tym gorzej.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10