Kanonizacja Jana Pawła II jeszcze w tym roku?

Rezygnacja Benedykta XVI nie wpłynie na przebieg procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II i jest możliwa jeszcze w tym roku - uważa b. sekretarz Jana Pawła II i Benedykta XVI metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

Stanisław Karnacewicz, Paweł Rozwód: W Kongregacji ds. Kanonizacyjnych została już złożona cała dokumentacja w sprawie cudu uzdrowienia za pośrednictwem Jana Pawła II. Czy abdykacja Benedykta XVI nie opóźni procesu kanonizacyjnego?

Abp Mokrzycki: Sądzę, że nie będzie miało to wpływu na bieg procesu kanonizacyjnego. Na przestudiowanie wiarygodności i autentyczności cudu uzdrowienia nie potrzeba aż tak wiele czasu. W najbliższych miesiącach ten cud będzie analizowany, a dyskusje będą nadal prowadzone.

Kiedy zatem Jan Paweł II może zostać ogłoszony świętym?

Jeśli cud zostanie szybko zatwierdzony, to sądzę, że nawet w tym roku jesienią może dojść do kanonizacji.

Jak ksiądz arcybiskup ocenia pontyfikat papieża Benedykta XVI, który zakończy się 28 lutego?

Był to bardzo ważny pontyfikat, pogłębiający wiarę i wiedzę religijną wszystkich należących do Kościoła powszechnego. Benedykt XVI zachęcał do tego swoim nauczaniem - homiliami, encyklikami, listami. Zwracał uwagę na wartość słowa w życiu chrześcijańskim.

Jakiego papieża potrzebuje dziś Kościół? Jakie wyzwania staną przed następcą Benedykta XVI?

Potrzebujemy papieża, który będzie bronił wartości chrześcijańskich i wskazywał na Chrystusa. Musi to być papież wskazujący na najwyższe wartości i nauczający jak powinien żyć chrześcijanin. Zadaniem papieża będzie ochrona Kościoła przed liberalizmem, obrona Dekalogu i prawa Bożego w życiu codziennym.

Czy jest szansa, że pierwszy raz w historii zostanie wybrany papież spoza Europy?

Oczywiście. Kościół jest powszechny i obecny na wszystkich kontynentach. Jako katolicy wierzymy, że Duch Święty wskaże odpowiednią osobę.

Proszę powiedzieć, jak informacja o abdykacji papieża Benedykta XVI została przyjęta przez wiernych na Ukrainie?

Była ona dla nich wielkim zaskoczeniem, ponieważ o niej nie myślano i nie mówiono. Jednak decyzję Ojca Świętego wierni przyjęli z wielkim szacunkiem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8