Nikt nie jest właścicielem czyjegokolwiek życia

Nikt nie jest właścicielem czyjegokolwiek życia na ziemi, nikt nie jest właściciele swojego życia – mówił dziś kard. Kazimierz Nycz. – Należymy do Pana i w życiu i w śmierci

Święto upamiętniające przedstawienie małego Jezusa przez Jego Rodziców w Świątyni Jerozolimskiej, z woli bł. Jana Pawła II obchodzone jest także jako Dzień Życia Konsekrowanego. Dlatego do warszawskiej katedry przybyło kilkaset sióstr zakonnych i zakonników z różnych wspólnot.

W homilii kard. Nycz zaznaczył, że w akcie ofiarowania jakie dokonuje się przy święceniach kapłańskich czy ślubach zakonnych, chodzi o to samo, co w dokonanym przez Maryję i Józefa ofiarowaniu Pana Jezusa.

Zwrócił uwagę, że ofiarowując swoje życie Bogu, trzeba umieć zamknąć za sobą pewien etap życia. "To życie jest moim życiem, ale nie jestem jego właścicielem" – mówił kard. Nycz dodając, że Bóg dla każdego człowieka przygotował plan i życiowe powołanie.

Odkrywając je zamykamy to życie, które było za nami, jakoś je podsumowujemy po to, żeby się na nowo oddać Panu Bogu i przyjąć jego wezwanie i powołanie, które Pan Bóg ma dla nas w życiu kapłańskim, konsekrowanym, rodzinnym i każdym innym – tłumaczył hierarcha.

Wyrażając ubolewanie, że obecnie w wielkich polskich miastach do kościoła uczęszcza zaledwie 20 proc. mieszkańców, kard. Nycz zachęcił zakonników i zakonnice do zaangażowania w dzieło nowej ewangelizacji. "Odpowiadamy za wszystkich, Chrystus posyła nas do wszystkich " – przypomniał kaznodzieja.

Kard. Nycz zachęcał zgromadzonych do poszukiwania "nowego języka, nowego sposobu docierania z tą samą ewangelią miłości do wszystkich ludzi" dodając, że na tym polega nowa ewangelizacja, zaś u jej podstaw leży "całkowite oddanie się Chrystusowi i przyjęcie jego zbawczej woli".

Metropolita warszawski przypomniał, że jeszcze nie tak dawno w wielu krajach Europy i świata, w rodzinach wielodzietnych praktykowano zwyczaj ofiarowania na służbę Bogu pierworodnego dziecka. "Dziś jedną z przyczyn braku powołań w Polsce i Europie jest brak rodzin wielodzietnych, brak mocnych rodzin a także brak postawy ofiarowania Bogu tego, co ma się najważniejszego i najświętszego" – zauważył kard. Nycz.

Podczas Mszy osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia.

Po liturgii jej uczestnicy zeszli do krypty arcybiskupów warszawskich, gdzie oddali hołd pochowanemu tam w poniedziałek Prymasowi seniorowi kard. Józefowi Glempowi. Właśnie dziś przypada 30. rocznica otrzymania przezeń godności kardynalskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7