Nikt nie jest właścicielem czyjegokolwiek życia na ziemi, nikt nie jest właściciele swojego życia – mówił dziś kard. Kazimierz Nycz. – Należymy do Pana i w życiu i w śmierci
Święto upamiętniające przedstawienie małego Jezusa przez Jego Rodziców w Świątyni Jerozolimskiej, z woli bł. Jana Pawła II obchodzone jest także jako Dzień Życia Konsekrowanego. Dlatego do warszawskiej katedry przybyło kilkaset sióstr zakonnych i zakonników z różnych wspólnot.
W homilii kard. Nycz zaznaczył, że w akcie ofiarowania jakie dokonuje się przy święceniach kapłańskich czy ślubach zakonnych, chodzi o to samo, co w dokonanym przez Maryję i Józefa ofiarowaniu Pana Jezusa.
Zwrócił uwagę, że ofiarowując swoje życie Bogu, trzeba umieć zamknąć za sobą pewien etap życia. "To życie jest moim życiem, ale nie jestem jego właścicielem" – mówił kard. Nycz dodając, że Bóg dla każdego człowieka przygotował plan i życiowe powołanie.
Odkrywając je zamykamy to życie, które było za nami, jakoś je podsumowujemy po to, żeby się na nowo oddać Panu Bogu i przyjąć jego wezwanie i powołanie, które Pan Bóg ma dla nas w życiu kapłańskim, konsekrowanym, rodzinnym i każdym innym – tłumaczył hierarcha.
Wyrażając ubolewanie, że obecnie w wielkich polskich miastach do kościoła uczęszcza zaledwie 20 proc. mieszkańców, kard. Nycz zachęcił zakonników i zakonnice do zaangażowania w dzieło nowej ewangelizacji. "Odpowiadamy za wszystkich, Chrystus posyła nas do wszystkich " – przypomniał kaznodzieja.
Kard. Nycz zachęcał zgromadzonych do poszukiwania "nowego języka, nowego sposobu docierania z tą samą ewangelią miłości do wszystkich ludzi" dodając, że na tym polega nowa ewangelizacja, zaś u jej podstaw leży "całkowite oddanie się Chrystusowi i przyjęcie jego zbawczej woli".
Metropolita warszawski przypomniał, że jeszcze nie tak dawno w wielu krajach Europy i świata, w rodzinach wielodzietnych praktykowano zwyczaj ofiarowania na służbę Bogu pierworodnego dziecka. "Dziś jedną z przyczyn braku powołań w Polsce i Europie jest brak rodzin wielodzietnych, brak mocnych rodzin a także brak postawy ofiarowania Bogu tego, co ma się najważniejszego i najświętszego" – zauważył kard. Nycz.
Podczas Mszy osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia.
Po liturgii jej uczestnicy zeszli do krypty arcybiskupów warszawskich, gdzie oddali hołd pochowanemu tam w poniedziałek Prymasowi seniorowi kard. Józefowi Glempowi. Właśnie dziś przypada 30. rocznica otrzymania przezeń godności kardynalskiej.
Nadzieja jest tym, czego Ukraina potrzebuje dziś najbardziej.
Dziś modlitwie przewodniczyć będzie watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin.