Ewangelizacja świata powinna być naturalnym instynktem każdego chrześcijanina, który co niedzielę uczestniczy we Mszy św. – podkreślił abp Stanisław Gądecki w rozmowie z ks. Maciejem K. Kubiakiem, redaktorem naczelnym Radia Emaus, i Szymonem Bojdo. Metropolita poznański 8 stycznia był gościem audycji „Ecclesia – wspólnota wspólnot” w Radiu Emaus.
Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) zaznaczył, że uczestnictwo w nabożeństwach powinno być impulsem ewangelizacyjnym, „chrześcijaństwo jest bowiem nie kwestią zakrystii a życia”. Przekonywał, że wiara domaga się żarliwości, a największym zagrożeniem współczesnego chrześcijanina jest bycie letnim.
W odpowiedzi na pytanie o nowy styl duszpasterstwa, którego domaga się nowa ewangelizacja, abp Gądecki stwierdził, że nowa ewangelizacja „nie jest nową Ewangelią, ale tą samą Ewangelią głoszoną w nowych warunkach i okolicznościach”.
– Szukamy nowych metod głoszenia Ewangelii, którymi mogą być telewizja, radio, ale głoszenie Ewangelii jest najbardziej skuteczne przez świadków zanurzonych w Duchu Świętym – zaznaczył metropolita poznański. Podkreślił, że im bardziej człowiek jest zanurzony w Duchu Świętym, tym bardziej może zapalać Ewangelią innych.
Metropolita poznański zwrócił uwagę, że sytuacja Kościoła w Polsce jest coraz trudniejsza. – Jest to efekt ofensywy ideologicznej przeciwko Kościołowi i Ewangelii, związanej z powstaniem nowej lewicy i brakiem Jana Pawła II, który był autorytetem dla Polaków – stwierdził abp Gądecki. Odpowiedzią na atak na Kościół są katolickie media i katolicy świadomi swej wiary pracujący w mass mediach, którzy mogą pomóc w dziele nowej ewangelizacji. – Potrzeba silnych katolickich mediów, które dadzą pozytywne świadectwo, przeciwstawią się manipulacji i będą walczyć z poprawnością polityczną – zaznaczył metropolita poznański.
„Ecclesia – wspólnota wspólnot” to audycja o życiu Kościoła w Poznaniu, o sprawach wiary i o budowaniu relacji z Chrystusem, emitowana na antenie Radia Emaus w każdy pierwszy wtorek miesiąca.
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Jałmużnik Papieski pojechał z pomocą na Ukrainę dziewiąty raz od wybuchu wojny.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.