Rzecznik Watykanu stwierdził, że spekulacje francuskiego tygodnika katolickiego „La Vie”, jakoby jeszcze w tym miesiącu Benedykt XVI miał otrzymać raport Międzynarodowej Komisji, badającej domniemane objawienia w Medjugorje, nie odpowiada prawdzie.
W wypowiedzi dla amerykańskiego portalu National Catholic Register ks. Federico Lombardi SI stwierdził, że komisja działająca przy Kongregacji Nauki Wiary potrzebuje znacznie więcej czasu na wypracowanie dokumentu.
„Rozmawiałem ze stojącym na czele komisji kard. Camillo Ruinim i mogę zapewnić, że wypracowanie raportu zajmie więcej czasu” – powiedział ks. Lombardi. Jednocześnie zaznaczył, że zanim dokument dotrze na biurko Benedykta XVI z jego treścią musi zapoznać się i przedyskutować Kongregacja Nauki Wiary. Zajmie to więc sporo czasu. Natomiast nie ulega wątpliwości, że ostateczną opinię w tej sprawie wyrazi Ojciec Święty.
„National Catholic Register” przypomina, że francuskie czasopismo nie powołuje się na żadne źródła, a jedynie na doniesienia włoskiej prasy, która w lutym b.r. powoływała się na podobną opinię jednego z członków Komisji, kard. Vinko Puljicia z Sarajewa.
Domniemane objawienia maryjne rozpoczęły się w Medjugorje 24 czerwca 1981 r. Początkowo ich autentyczność badała komisja diecezjalna, później inna - powołana przez episkopat ówczesnej Jugosławii, która w 1991 r., stwierdziła, że nie można potwierdzić nadprzyrodzonego charakteru zjawisk zachodzących w Medjugorju. Na początku 2010 r. arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn, po wizycie na miejscu 28 grudnia 2009 r. zaapelował o refleksję nad owocami Medjugorje.
W marcu 2010 r. Benedykt XVI utworzył Międzynarodową Komisję badającą autentyczność objawień w Medjugorje, a na jej przewodniczącego wyznaczył kard. Camillo Ruiniego. Obok niego w jej skład wchodzą m.in. kard. Jozef Tomko, emerytowany prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów, kard. Vinko Puljić z Sarajewa, kard. Josip Bοzanić z Zagrzebia, kard. Julián Herranz, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Interpretacji Tekstów Prawnych oraz kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W pracach tego gremium uczestniczą też o. prof. Zdzisław Józef Kijas, O.F.M.Conv., relator w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
W 1996 Kongregacja Nauki Wiary wyraźnie stwierdziła, że nie należy organizować do tego sanktuarium w Bośni i Hercegowinie oficjalnych pielgrzymek kościelnych, choć należy otoczyć troską duszpasterską, wszystkich, którzy tam przybywają.
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.