Medziugorie: Abp Hoser rozpoczął swoją misję

Na znaczenie Medziugoria jako miejsca pobożności ludowej, gdzie wielu ludzi doświadcza łask Bożych i ożywia swoją więź z Chrystusem wskazał wczoraj wieczorem abp Henryk Hoser SAC. Emerytowany biskup warszawsko-praski zainaugurował misję wizytatora apostolskiego o charakterze specjalnym dla tamtejszej parafii.

Na wstępie abp Hoser zaznaczył, że Papież Franciszek posłał go do Medziugoria, ponieważ „troska duszpasterska wymaga zapewnienia stabilnego i nieustannego wsparcia tej wspólnoty parafialnej oraz wiernych, którzy udają się tam z pielgrzymką”. Cytując słowa pierwszego czytania liturgicznego 16. niedzieli zwykłej, gdzie prorok Jeremiasz mówi: „Biada pasterzom, którzy prowadzą do zguby i rozpraszają owce mojego pastwiska” emerytowany metropolita warszawsko-praski stwierdził, że Ojciec Święty posyła nas tam, gdzie ludzie żyją, gdzie gromadzą się wierni szukając światła zbawienia. Nawiązując do czytanej w tę niedzielę Ewangelii (Mk 6,30-34), podkreślił, że „Pan daje nam niezrównany przykład i wzór misyjny”, okazując współczucie dla wielu ludzi, którzy poszli za Nim „jak owce nie mające pasterza”.

Następnie abp Hoser przytoczył słowa św. Pawła z drugiego czytania niedzielnej liturgii (Ef 2,13-18): „Teraz w Chrystusie Jezusie wy, którzy niegdyś byliście daleko, staliście się bliscy przez krew Chrystusa. (...) On przyszedłszy, zwiastował pokój wam, którzyście daleko, i pokój tym, którzy są blisko”. Zaznaczył, że do Medziugoria pielgrzymi przybywają z daleka, z około 80 krajów świata. Zauważył, że aby przebyć tak długą drogę trzeba mieć stanowczą motywację. Dodał, że słowo „daleko” oznacza również sytuację egzystencjalną wielu, którzy odwrócili się od Boga, od Chrystusa, od Kościoła i od światła, które nadaje sens życiu, potrzebnego aby je ukierunkować i nadać jemu godny cel życia, życia które warto przeżyć.

Emerytowany biskup warszawsko-praski podkreślił, że misja ta dotyczy także bliskich: tych którzy mieszkają w Medziugorju od wielu pokoleń, tamtejszych parafian, świadków wydarzeń jakie mają tam miejsce od 37 lat. W innym sensie bliskimi są ci wszyscy, którzy żyją wiarą żarliwą i chcą trwać w bliskim i wdzięcznym kontakcie z Panem Zmartwychwstałym i Miłosiernym.

Abp Hoser zauważył, że do Medziugorja przybywa tak wiele osób, ponieważ chcą spotkać Chrystusa i Jego Matkę. A także, aby odkryć drogę prowadzącą do szczęścia - życia w domu Ojca i Matki; wreszcie odkryć drogę maryjną jako najbardziej pewną i bezpieczną. Jest to droga pobożności maryjnej, która trwa w tym miejscu od wielu lat, „droga religijnego kultu, w którym głębia mądrości i szczyt religijności jakby w jedno się zlewają, i który dlatego jest szczególnym zadaniem ludu Bożego” – jak mówił Paweł VI w adhortacji „Marialis cultus”.

Polski hierarcha stwierdził, że chodzi w istocie o kult chrystocentryczny, ponieważ od Chrystusa bierze on swe źródło i skuteczność, w Chrystusie znajduje pełny wyraz i przez Chrystusa, w Duchu, prowadzi do Ojca. Zaznaczył, że w centrum tego, co ma miejsce w Medziugorie znajduje się Msza św., adoracja Najświętszego Sakramentu, masowe przystępowanie do spowiedzi św. a także odmawiania różańca i odprawianie Drogi krzyżowej. To wskazuje, że ta pobożność ludowa ma charakter zgodny z prawdami wiary i można tam przeżyć wyjątkowe działanie łaski Bożej.

Na zakończenie abp Hoser zaznaczył, że Matka Boża jest w Medziugoriu przyzywana jako Królowa Pokoju. To wezwanie znajdujemy również w litanii loretańskiej. „To prawda świat bardzo potrzebuje pokoju: pokoju serca wszystkich, pokoju w rodzinie, pokoju społecznego i pokoju międzynarodowego, tak pożądanego przez wszystkich, zwłaszcza przez obywateli tego kraju, tak bardzo doświadczonego przez wojnę na Bałkanach. Krzewienie pokoju oznacza budowanie kultury opartej na miłości, komunii, braterstwie, sprawiedliwości, a zatem na pokoju i wolności. Niech Matka Boża, Matka Księcia Pokoju, zapowiadanego przez proroków, będzie naszą opiekunką, naszą Królową, naszą Matką” – zakończył swoją homilię administrator apostolski dla parafii w Medziugoriu.

W uroczystości inauguracji misji abp Hosera w oprócz rzesz wiernych wzięli też udział nuncjusz apostolski w Bośni i Hercegowinie, abp Luigi Pezzuto, biskup włoskiej diecezji Alessandria, Guido Gallese i prowincjał tamtejszych franciszkanów o. Miljenko Steko OFM.

«« | « | 1 | » | »»
 • X
  23.07.2018 18:13
  X
  Ciekawe czy do JE księdza arcybiskupa można napisać? Jest sprawa.
 • mee...
  23.07.2018 21:15
  Ta, ktora powiedziala, jak Chrystus zamienil wode w przednie wino: robcie wszystko co wam Jezus kaze...postawiono przed Jezusem i w imie Jezusa. Maryja poprzez Ducha i aniola - wiedziala kim jest Chrystus, dlatego tak powiedziala, mimo, ze Ten ktory byl, byl Jej Synem, Maryja byla posluszna Chrystusowi. Maryja nie czyni cudow, tak jak i Duch, i Aniol musieli Maryje w zwatpieniu podtrzymywac w prawdzie, ktora od Boga pochodzi.
 • Gość marek
  23.07.2018 21:43
  Pobożność ludowa... To jakieś oszukiwanie samego siebie. Każdy wie, że chodzi o rzekome objawienia. Objawień żadnych tam nie było i nie ma, miejscowi biskupi zebrali wystarczającą liczbę dowodów. Sam zdrowy rozsądek nakazuje nie wierzyć w te oszustwa. Wystarczą kłamstwa "widzących", jak choćby to z filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=VPDRbO_qJ7g Okropne kłamstwo Vicki, chcącej wyjaśnić to, że została zdemaskowana. Mianowicie, prof. Belanguer nakręcił video, chcąc sprawdzić reakcję Vicki na otoczenie. Jego kolega wykonał nagły ruch ręką w stronę oczu Vicki, a ta mrugnęła i cofnęła głowę. Na dodatek, już po "wizji", tłumaczyła, że nikogo nie widziała, tylko Maryję, która omalże nie upuściła Dzieciątka Jezus i właśnie Vicka chciała Je podtrzymać. Chyba nie trzeba już więcej komentarza. To wszystko jest na tym filmie, tylko że po angielsku.
 • Ynkao
  25.07.2018 21:59
  Warto odwiedzić to mjejsce. Są świadectwa, są nawrócenia, a dla Was wielu przytoczę słowa Jezusa skierowane do apostołów "kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami" Pozdrawiam
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9