- Słyszymy: „Do „katola” chodzisz... No cóż...”. Nie jesteśmy postrzegani jako ci „fajni”, ale jak ortodoksi, z którymi nie warto się zadawać. Ale piłka jest po naszej stronie. Nie ma się co obrażać, tylko pokazać jacy naprawdę jesteśmy - podkreślali młodzi podczas II zjazdu samorządów szkół katolickich diecezji bielsko-żywieckiej.
W ubiegłym roku szkolnym na pierwsze takie spotkanie zaprosili ich nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu. Ponownie młodzi ze szkolnych samorządów szkół katolickich spotkali się dzisiaj w Bielsku-Białej, w siedzibie gimnazjum i liceum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego przy ul. Krasińskiego. Ich gośćmi byli rówieśnicy z Oświęcimia, a także gimnazjaliści i licealiści ze szkół prowadzonych przez Zgromadzenie Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej, stowarzyszenie „Dziedzictwo św. Jana Sarkandra” w Cieszynie oraz uczniowie Gimnazjum im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Żywcu.
- Bohaterem tego spotkania nie jest ani szkoła, ani uczniowie. Ale jest nim tylko jeden - Jezus Chrystus. W Jego imię się spotykamy, On tu jest obecny - mówił młodym Marek Wójtowicz, wicedyrektor szkół KTK, rozpoczynając spotkanie.
- W Roku Wiary, chcieliśmy zaprosić uczniów naszych szkół do dyskusji na temat miejsca młodych katolików w dzisiejszym świecie, do dzielenia się własnym doświadczeniem, pomysłami na temat tego, co możemy robić razem, jak być świadkami Jezusa - dodaje dyrektor Wójtowicz. - Mamy też nadzieję, że lepiej się poznamy i lepiej będziemy współpracować na forum całej diecezji bielsko-żywieckiej.
Na początek spotkania, gospodarze zaprezentowali fragment realizowanego w ich szkole projektu poświęconego historii bielskich Żydów. To właśnie w obecnym budynku szkół KTK, pod koniec lat 20. XX wieku mieściła się szkoła żydowska. Wraz z Jadwigą Grudzińska, prowadzącą w szkole zajęcia teatralne, zaprosili wszystkich do nauki tańców żydowskich i opowiedzieli o żydowskich zwyczajach weselnych. Następnie przyszedł czas na intensywną pracę w grupach. Młodzi zastanawiali się nad rolą szkół katolickich we współczesnym świecie, rozmawiali o tym, jak dziś dawać świadectwo przynależności do Jezusa i o tym jak zachęcać swoich rówieśników do opowiadania się za wartościami chrześcijańskimi.
Wspólne spotkanie zakończyła wycieczka z archeologiem Bogusławem Chorążym po bielskiej Starówce.
Więcej o II zjeździe samorządów szkół katolickich w 49 numerze papierowego „Gościa” na niedzielę 9 grudnia.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.