Rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne w archidiecezji warmińskiej. Pierwszą parafią, gdzie się odbyły, jest wspólnota w Gietrzwałdzie.
Przez trzy dni grupa ewangelizacyjna pod kierownictwem ks. Huberta Tryka i ks. Tomasza Pocałujko głosiła Dobrą Nowinę. W pierwszym dniu zgromadzeni usłyszeli prawdę, że Bóg jest Ojcem każdego z nas, kocha człowieka tak, iż za jego zbawienie oddał swego Syna Jezusa Chrystusa. Drugiego dnia wszyscy stanęli w prawdzie, że każdy jest grzeszny i słaby, ale Bóg wyzwala nas ze słabości, umacnia i podnosi z upadków. Trzeci – najważniejszy dzień rekolekcji – to czas oddania swojego życia Jezusowi jako Królowi. – Panie Jezu Chryste! Wyznaję Cię jako mojego jedynego Pana i Zbawiciela. Oddaję Ci całe moje życie: moją przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Oddaję Ci moją wolę, rozum, uczucia i ciało. Chcę wypełnić Twoją wolę i iść Twoją drogą. Amen – wyznawali przed Najświętszym Sakramentem ci, których napełnił Duch Święty. Podczas rekolekcji, oprócz nauk, dawano świadectwa życia i nawrócenia, były filmy, scenki teatralne i chwile ciszy. – Nowa ewangelizacja to odkrycie i przyjęcie prawdy, że Jezus jest Panem. Władza Jezusa nikogo nie zawłaszcza, a wprost przeciwnie – przynosi człowiekowi wolność – mówi abp Wojciech Ziemba.
Po rekolekcjach wierni z Gietrzwałdu, jako pierwsi, gościli peregrynujący po archidiecezji obraz Matki Bożej Miłosierdzia. Nawiedzenie obrazu jest kontynuacją peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego. Dzieło to ma na celu krzewienie kultu Miłosierdzia Bożego wśród wiernych, ale jest także przypomnieniem bogatej historii powojennej naszych ziem i oddaniem czci tym, którzy przybywając na Warmię i Mazury z terenów Kresów Wschodnich, zwłaszcza z Wileńszczyzny, wzbogacili i odnowili życie duchowe naszego Kościoła lokalnego przez żywy kult Miłosierdzia Bożego w wizerunku Matki Bożej z Ostrej Bramy. Dlatego też parafie będzie nawiedzać najstarszy w archidiecezji warmińskiej obraz Matki Boskiej Miłosierdzia, z parafii katedralnej św. Jakuba w Olsztynie.
– Z wielką nadzieją rozpoczynamy rekolekcje ewangelizacyjne. Prośmy Boga, abyśmy z końcem maja 2015 r. mogli również z wielką wdzięcznością dziękować Panu Bogu za tę pracę duszpasterską – mówi abp Wojciech Ziemba. I podkreślał, że peregrynacja to jeszcze raz wypowiedzenie przez Maryję słów, które usłyszeliśmy w Kanie Galilejskiej: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.
Więcej o rekolekcjach i peregrynacji w Gietrzwałdzie w „Gościu Niedzielnym – Posłańcu Warmińskim” nr 47 na 25 listopada 2012 r.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).