"Jesteście cudakami i sępami!"

Powiedział bp Grzegorz Ryś do zakonnic i zakonników

W Krakowie-Łagiewnikach zakończyło się czterodniowe sympozjum wyższych przełożonych zakonów żeńskich i męskich oraz instytutów świeckich. W homilii do zakonnic i zakonników bp Grzegorz Ryś powiedział: „Jesteście cudakami! Jesteście sępami!“ „Cudakami” dlatego, że wybierają zupełnie odwrotnie niż proponuje dzisiejszy świat. Zamiast bogactwa – ubóstwo, zamiast seksu – czystość, a zamiast władzy – posłuszeństwo. „Sępami” dlatego, ponieważ jak na pustyni unoszący się sęp wskazuje na pokarm, tak zakonnice i zakonnicy we współczesnym świecie, który coraz bardziej przypomina duchową pustynią, wskazują na istnienie Boga.

Wcześniej przewodniczący czterech konferencji zakonnych opowiadali o współczesnych areopagach ewangelizacji i sposobach docierania z Dobrą Nowiną do drugiego człowieka.

Przewodnicząca Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich Teresa Stawarz mówiła o wartości apostolstwa podejmowanego indywidualnie, które polega na obecności i świadectwie. Wskazywała na konieczność otwartej postawy wobec świata, aktywnego bycia w nim, współpracy ze wszystkimi – wierzącymi i niewierzącymi w dążeniu do dobra wspólnego. „Miejscem apostolatu jest wszystko, co dotyczy człowieka, w dialogu ze wszystkimi” – precyzowała.

Zachęcała do promowania wartości chrześcijańskich w swoich środowiskach, do różnych form zaangażowania w parafii, do katechizacji, prowadzenia stron internetowych i obecności na portalach społecznościowych, do upowszechniania książek i czasopism religijnych, do działalności w zespołach charytatywnych, do indywidualnego towarzyszenia osobom w podeszły wieku, chorym i potrzebującym czy do działania w różnego rodzaju poradniach.

Przewodnicząca Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Klauzurowych m. Weronika Sowulewska przypomniała, że zakony kontemplacyjne ewangelizują poprzez wsparcie grup ewangelizacyjnych modlitwą.

Ujawniła, że w ciągu ostatniego półrocza, w jednym tylko klasztorze mniszek kamedułek w Złoczowie, siostry wsparły modlitwą akcje 45 grup ewangelizacyjnych. A ponadto każdy z klasztorów kontemplacyjnych ma pod opieką duchową liczne grono kapłanów i misjonarzy oraz tych, do których są oni posłani.

Kamedułka nie ukrywała, że starsze, schorowane siostry również swoje cierpienie ofiarują za dzieło ewangelizacyjne Kościoła.

Zgromadzonych w auli przekonywała, że „Kościół szuka nie nowych strategii szerzenia Ewangelii jako ‘produktu rynkowego’, ale sposobów, które pozwolą ludziom na nowo zbliżyć się do Jezusa”.

Przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych m. Leticja Celina Niemczura dodała, że „Kościół oczekuje od osób konsekrowanych nie tyle nowych dzieł, co wierności i wiarygodnego świadectwa nowego człowieka na wzór Jezusa Chrystusa”.

„Wiara wyraża się w konkretach przez gesty miłości i gesty miłosierdzia, współczucia, troski. Zaświadczają one o naszej wierze. W zaangażowaniu osób konsekrowanych w dzieła apostolskie nie chodzi o ilość, ich różnorodność, a może ich oryginalność, ale o serce, które w nie wkładamy, o wagę miłości, poświęcenia, nadziei wiary”- kontynuowała józefitka.

Z kolei Przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce ks. Tomasz Sielicki prosił, aby wyzbyć się niechęci, uprzedzeń, potępienia i osądów w stosunku do niewierzących. Aby świadczyć wobec innych postawą szacunku, miłości, gościnności, pomocy każdemu. Aby kościoły w ciągu dnia były otwarte. Aby być dyspozycyjnym w udzielaniu sakramentu pojednania. Aby mieć czas na indywidualne rozmowy, kierownictwo duchowe. Aby organizować dni otwarte klasztorów, kluby dyskusyjne, spotkania dla poszukujących, trybuny duszpasterskie z pytaniami i odpowiedziami, ćwiczenia umiejętności rozróżnienia i wybierania, odrzucania tego, co szkodliwe. Aby rozmawiać z intelektualistami.

Generał chrystusowców mówił też, że w ewangelizacji należy wykorzystać sztukę - architekturę, malarstwo, muzykę, aby poprzez jej piękno doprowadzić innych do Najpiękniejszego.

Podczas tegorocznego spotkania zakonnicy przyjęli do Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich dwa nowe zgromadzenia: Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia i Towarzystwo Ducha Świętego.

«« | « | 1 | » | »»
 • Maciej
  16.11.2012 19:49
  Gdyby takie słowa skierował nie ks.Biskup a polityk obraza straszliwa.Wyjaśnienie ks. Biskupa trafne do pierwszego określenia. Drugie według mnie niewłaściwe. Sępy są zawsze spostrzegane jako te które żywią się padliną.
  Są "grabarzami" środowiska. Czy zakonnice i zakonnicy spełniają taką rolę bardzo wątpię.
 • basia
  16.11.2012 19:58
  Bardzo wartościowe słowa wypowiedziała pani Stawarz. Tylko wg takich zasad należy postepować. Otwarte kościoły to dużo, ale ludzie muszą autentycznie wierzyć by miało to sens. Samo otwarcie kościołow nie zapewni autentycznej wiary.
 • bobik
  16.11.2012 20:33
  Cudakami i krukami, byłoby chyba dobrze. Kruk ptak zwyczajny, czarny, niby kracze ale na nikim nie robi większego wrażenia.

  To żart.
  Ale padlina rzeczywiście trochę żle się kojarzy, może ksiądz biskup nie pomyślał lub nie wie czym się żywią sępy? Bo chyba nie o to chodziło?
 • Minerwa
  30.01.2013 19:53
  Minerwa
  Pan Bóg nie stworzył zwierząt lepszych i gorszych. Wszystkie są Boże i wszystkie są potrzebne. To, że ludziom kojarzą się z tym czy z tamtym - to ich przyzwyczajenie.
  Ptaki padlinożerne mają swoje miejsce w przyrodzie, zadanie do wykonania, z ludzkiego punktu widzenia niewdzięczne i odrażające, ale niezbędne w ekosystemie.
  Ludzie poświęceni Bogu też wykonują taką ciężką i niewdzięczną robotę - oczyszczają świat ze zła i jego skutków.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9