"To sposób na uhonorowanie tych dzielnych kobiet".
Amerykański portal Global Sisters Report uruchomił specjalną sekcję poświęconą zakonnicom zamordowanym w krajach afrykańskich. Strona zawiera profile sióstr, zdjęcia oraz linki do artykułów, najczęściej opisujących okoliczności ich śmierci. „To sposób na uhonorowanie tych dzielnych kobiet, których heroizm jak dotąd nie został dostrzeżony i należycie upamiętniony” – wyjaśnia autor projektu Wycliff Oundo.
Dziennikarz z biura Global Sisters Report w Nairobi pracował nad projektem ponad rok. W tym czasie stworzył profile 43 zakonnic zamordowanych w Afryce od 1990 r. „To makabryczna kronika, która nie powinna nigdy powstać. Niestety, taka jest okrutna rzeczywistość naszego kontynentu, którą ludzie powinni poznać” – napisał Oundo.
Jak przyznał, historie męczeństwa sióstr z mniejszych zgromadzeń i biedniejszych krajów często pozostają nieznane. Zakony zamordowanych nie otrzymują wsparcia finansowego i nie przyznaje się im pośmiertnych odznaczeń. „Tymczasem ich poświęcenie nie jest mniejsze niż sióstr z USA czy Wielkiej Brytanii. Ich dziedzictwo jest warte poznania, a ich instytuty wsparcia” – podkreślił Wycliff Oundo.
Na pomysł powstania tej swoistej „galerii honoru” dziennikarz wpadł rok temu po tragedii, do jakiej doszło w Sudanie Południowym. W wyniku ataku na autobus wiozący pielgrzymów z obchodów 100-lecia parafii w Loa, zginęły dwie siostry zakonne i trzy osoby świeckie. Zabójstwa dokonano z zimną krwią. Następnie ciała zamordowanych zostały spalone. Siostry Mary Abud i Regina Roba od lat ofiarnie pracowały w parafii obchodzącej jubileusz.
Publikacja kończy pierwszą część projektu. Kolejną jest udostepnienie formularza dokumentów Google, poprzez który ludzie z całego świata mogą przez najbliższych kilka miesięcy zgłaszać podobne tragedie, do których doszło na wszystkich kontynentach. Po weryfikacji będą one dodawane na stronę Global Sisters Report.
Zamordowane siostry można zgłaszać klikając tutaj.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.