Rzeczywistym sprawdzianem demokracji i wolności jest obrona praw do wychowania przynależnych rodzinie - mówił kard. Zenon Grocholewski podczas odbywającej się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie konferencji naukowej zatytułowanej „Religia i etyki w edukacji publicznej”.
Prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej podkreślił, że gwarancja wolności wychowania swoich dzieci według własnego sumienia wypływa z prawa naturalnego, które poprzedza kompetencje państwa.
Kard. Grocholewski dodał, że wychowanie dzieci jest prawem, które z jednej strony powinno być strzeżone wolnością, z drugiej zaś wspierane i uzupełniane przez całą społeczność zgodnie z zasadą pomocniczości.
Podsumowując kardynał Grocholewski podkreślił, że obecność nauczania religii w szkołach publicznych stanowi nie tylko prawo, ale także wymóg koncepcji antropologicznej opartej na transcendentnym wymiarze istoty ludzkiej. Bez tego przedmiotu uczniowie zostaliby pozbawieni istotnego elementu dla swoje formacji i osobistego rozwoju.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).