Hiszpania będzie ateistyczna?

„Ponad połowa hiszpańskiej młodzieży nie wierzy w Boga” – powiedział bp José Ignacio Munilla odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży z ramienia episkopatu Hiszpanii.

Ordynariusz baskijskiej diecezji San Sebastián przedstawił program I Krajowego Kongresu Duszpasterstwa Młodzieżowego, który odbędzie się w Walencji na początku listopada (1-4.11.2012).

Istnieje silna potrzeba ewangelizacji młodzieży w obecnych czasach. Biorąc pod uwagę dwa niepokojące elementy: afektywny i edukacyjny, nie jest łatwo powiedzieć, który z nich ma większy wpływ na kryzys wiary młodzieży w Europie Zachodniej: „czy relatywizm intelektualny i niski poziom akademicki, czy też wszystkie rany spowodowane brakami afektywnymi i rozpadem rodziny”– powiedział bp Munilla. Jego zdaniem obydwa zjawiska mają wpływ na „niedojrzałość pokoleń” i idą ze sobą w parze.

Hiszpania znajduje się w czołówce krajów europejskich, gdzie młodzież porzuca naukę bez ukończenia szkoły średniej. Te „przerażające dane” trzeba uzupełnić o tzw. „fiasko afektywne i rodzinne” – podkreślił hierarcha. Jedną z większych trudności Kościoła jest przekonanie, że „wiele osób, którym głosi się Ewangelię, rzeczywiście ją zna”. Jest to „błędny punkt wyjścia”, ponieważ zwykle chodzi o „poznanie powierzchowne, stereotypowe i karykaturalne”. Młodzi ludzie powinni doświadczyć Kościoła i głoszenia Boga. Jednym z powodów sekularyzacji w Hiszpanii jest sposób „przeżywania rozrywki”, który „doprowadził do bardzo silnego nieładu w życiu rodzinnym w Hiszpanii, który trudno spotkać w innych krajach”. Oprócz kultury materialistycznej istnieje też sekularyzacja wewnątrz Kościoła, która dotyka zarówno świeckich, jak i duchownych. Bp Munilla wezwał do autokrytyki i większego przylgnięcia do Chrystusa, aby móc skutecznie ewangelizować.

Krajowy Kongres Duszpasterstwa Młodzieżowego odbędzie się w Walencji w pierwszych dniach listopada. Weźmie w nim udział ponad 2 tys. osób, w tym kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9