Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Obchodzony jest od 25 lat dzięki inicjatywie o. Józefa Wrzesińskiego i Ruchu ATD "Czwarty świat", z którym współpracował m.in. biskup Jan Chrapek, twórca i inicjator wielu dzieł charytatywnych w diecezji radomskiej. Jutro mija 11. rocznica tragicznej śmierci ordynariusza radomskiego.
Wśród organizacji charytatywnych, które działają na rzecz potrzebującego człowieka jest Caritas. - Jezus Chrystus mówił, że ubodzy zawsze będą wśród nas. I rzeczywiście te słowa sprawdzają się - mówi ks. Grzegorz Wójcik, dyrektor radomskiej Caritas. Jak dodaje, w Dniu Walki z Ubóstwem "myśli i serca kierują się ku osobom, które nie mogą sobie poradzić w życiu".
- Jest wiele organizacji, które starają się przyjść tym osobom z pomocą. Wśród nich jest także nasza Caritas, która od 20 lat działa na rzecz ubogich. Tym bardziej jest to dla nas szczególny dzień i wyzwanie, abyśmy każdego dnia podejmowali wysiłek, aby ubogich było coraz mniej. Ubodzy się w sercu Kościoła - powiedział ks. Wójcik.
Co roku z różnych form pomocy Caritas Diecezji Radomskiej korzysta 20 tys. osób. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu 95 pracowników zatrudnionych na etacie i 25 osób w ramach innych umów o pracę, 108 wolontariuszy, a także 98 parafialnych zespołów Caritas i 33 szkolnych kół Caritas.
Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem zainicjował o. Józef Wrzesiński (1917-1988) i Ruch ATD "Czwarty świat", kładąc 17 października 1987 roku płytę na paryskim placu Praw Człowieka, która ma przypominać o potrzebie likwidacji nędzy na świecie. Ojciec Wrzesiński, katolicki ksiądz z polsko-hiszpańskiej rodziny, który w dzieciństwie doświadczył cierpienia i poniżenia z powodu biedy, założył Ruch ATD w 1957 r. Ruch ATD prowadzi projekty kulturalne i promujące współudział obywatelski w 30 krajach świata, także w Polsce.
Stara się ułatwić najuboższym zabranie głosu w publicznej debacie na temat współczesnych problemów społecznych oraz umożliwić im decydowanie w sprawach, które dotyczą ich bezpośrednio. W Polsce Ruch ATD rozpoczął swą działalność w 1998 roku w Kielcach, organizując m.in. spotkania wolontariuszy z bezdomnymi na dworcach kolejowych i noclegowniach. Z ruchem współpracował biskup Jan Chrapek. W najbogatszym regionie świata, jakim jest Unia Europejska, 72 mln obywateli jest zagrożonych ubóstwem.
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.