Odpowiedź na znużenie chrześcijaństwem

„Jan XXIII chciał, aby Sobór był dla Kościoła wielkim impulsem do ewangelizacji świata. Dziś musimy przyznać, że ten zamysł Dobrego Papieża jeszcze się nie spełnił. I dlatego właśnie potrzebny jest synod biskupów o nowej ewangelizacji” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Angelo Scola.

 Uczestniczył on w rzymskim kongresie o historii Vaticanum II w świetle archiwów ojców soborowych.

Historyków zajmujących się soborem przestrzegł, by nie przeceniali znaczenia swoich badań. W jego przekonaniu Sobór należy bowiem do przeszłości, a Kościół żyje w chwili obecnej. Tym, co uaktualnia Sobór w dzisiejszych, innych już okolicznościach, jest żywy podmiot Kościoła, który musi sprostać dzisiejszym wyzwaniom – podkreślił metropolita Mediolanu.

„W krajach zewangelizowanych już przed wiekami jesteśmy świadkami znużenia chrześcijaństwem – stwierdził włoski purpurat. – Dość powszechnym w tym świecie zjawiskiem jest fakt, że wielu ludziom wydaje się, iż wiedzą, czym jest chrześcijaństwo, nawet jeśli nie żyją wiarą chrześcijańską na co dzień. Jest to oczywiście przekonanie fałszywe. W takiej sytuacji Kościół musi się wyrażać przede wszystkim za pośrednictwem żywych wspólnot, czy to w parafiach, czy w stowarzyszeniach i ruchach, w których można doświadczyć Jezusa wychodzącego człowiekowi na spotkanie, objawiającego mu wielką bliskość Boga” – powiedział metropolita Mediolanu.

Kard. Scola przypomniał, że recepcja wszystkich wielkich soborów trwała co najmniej kilkadziesiąt lat. Nie należy więc się dziwić, że również i my dopiero dziś dochodzimy do właściwej interpretacji Vaticanum II, po wszystkich posoborowych zmaganiach – stwierdził włoski purpurat.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • nirs
  05.10.2012 19:47
  Warto śledzić wypowiedzi poszczególnych hierarchów w tym gorącym okresie.
  Ten hierarcha będzie bronił obecnej sytuacji.
  Dla niego liczy się to co jest, bo to podobno efekt działania Ducha Świętego, a nie to co chciał wprowadzić Sobór.
  Zapisałem sobie, że to liberalne skrzydło w Kościele.
 • katolik
  05.10.2012 22:14
  Kościół Katolicki, Kościół wojujący z piekłem i z herezjami przestał istnieć wraz ze śmiercią papieża Piusa XII, ostatniego katolickiego papieża, jednak walka z piekłem nie ustała i trwać będzie do końca świata.
  Ap 12: 17 "I rozgniewał się Smok na Niewiastę, i odszedł rozpocząć walkę z resztą jej potomstwa, z tymi, co strzegą przykazań Boga i mają świadectwo Jezusa."

  "A bez wiary nie można podobać się Bogu. Hbr 11:6
  Czy wiesz po co żyjesz?
  http://tradycja-2007.blog.onet.pl/
 • katolik
  05.10.2012 23:32
  Pół wieku po soborze nie ma jeszcze jego interpretacji??? Koń by się uśmiał...
 • me
  06.10.2012 04:04
  Mogą sobie wszyscy organizować spotaknia i prowadzić dyskusje jak ewangelizowac ludzi, ale te wszytkie "kazania" na nic się nie zdadzą dopóki ludzie nie zobaczą przykładu prawdziwego chrześcijaństwa... i to właśnie liderzy Kościoła powinni świadczyć swoim życiem a nie polegać na jakichś małych wspólnotach przy kościele. Przepraszam, ale jak ja tylko widzę biskupa na mszy gdzie najpierw jego powitanie trwa 5 minut, a pozniej widze go na bankiecie a poza tym nigdzie wiecej, to przepraszam... gdzie tu jest swiadectwo... co z tego ze on moze pisze ksiązki i jest na synodach, jakoś nie widzę jego głebokiej miłości do Boga i człowieka tak na codzień.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7