Prawo autorskie nie może dyskryminować niewidomych

Watykan poparł starania wspólnoty międzynarodowej mające na celu ułatwienie niewidomym bądź niedowidzącym dostępu do książek. Obecnie nawet w najbardziej rozwiniętych krajach jedynie 5 proc.publikacji ukazuje się w formie dźwiękowej, bądź jest drukowanych alfabetem Braille’a czy powiększoną czcionką.

Sytuacja ta może się zmienić, jeśli uda się wypracować ogólnoświatowe porozumienie na temat własności intelektualnej w odniesieniu do publikacji dla niewidzących. Na ten temat obraduje w Genewie Światowa Organizacja Własności Intelektualnej. Na jej forum wystąpił watykański dyplomata abp Silvano Tomasi.

Stolica Apostolska uznaje, że ochrona własności intelektualnej jest niezbędna. Umożliwia ona bowiem postęp oraz zapewnia należne wynagrodzenie autorom. Prawo autorskie nie powinno być jednak barierą w równym dostępie do informacji, kultury i edukacji dla niewidzących – zaznaczył abp Tomasi.

Przypomniał on w tym kontekście, że wszyscy ludzie, również upośledzeni, mają wnosić swój wkład w życie społeczeństwa. Zwracał na to uwagę Jan Paweł II, który w encyklice „Laborem exercens” napiętnował dyskryminację niepełnosprawnych. „Byłoby rzeczą w najwyższym stopniu niegodną człowieka, gdyby dopuszczało się do życia społecznego, a więc także do pracy, tylko osoby pełnosprawne” – powiedział watykański dyplomata, cytując Papieża Polaka.

«« | « | 1 | » | »»
 • kochana
  04.10.2012 20:09
  Popieram w całej pełni jestem osobo nie dowidzoąco.Czytam tylko gruby druk.
  Niestety również "Gość Niedzielny",jest wydawany mało czcionko.
  Tylko pytanie jak w praktyce będzie to wyglądać?Czy będzie możliwość kupienia np.w parafii bez specjalnej prenumeraty danej gazety?,wątpie.Narazie radze sobie za pomoco ,skanera i systemu głośno mówiącego jednak
  w podróży już nudzę się najczęściej.
  Niema gazet dla takich jak ja poza wydaniami PZN,a nie każda podróż jest planowana.
  Dyskryminacjo są też np.umowy pomimo że firmy na nas zarabiają niechco nam wydrukować pism dużo czcionko a tym bardziej psmmem punktowym
  a później słyszymy trzeba było czytać co się podpisuje. Z dyskryminacjo spotykam się na co dzień jak sprawdzić np.paragon w sklepie,czy skład produktu?a gdy proszę o pomoc często słyszę niech pani sobie kupi nowe okulary
  tylko one i tak nie pomogą.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8