Górale ze wszystkich podhalańskich parafii wezmą udział 13 października w Gwiaździstej Pielgrzymce Podhala, Orawy i Spisza.
Pątnicy przejdą z Nowego Targu do Ludźmierza, niosąc w rękach własnoręcznie wykonane krzyże. Marszowi w obronie Telewizji Trwam będzie towarzyszyć hasło „W obronie Krzyża stanę”.
Jednym z inicjatorów i organizatorów marszu jest ks. Tadeusz Juchas, proboszcz z Ludźmierza i kustosz tamtejszego sanktuarium. - W geście solidarności z całą Polską i Polonią stańmy w obronie Krzyża przeciwko lekceważeniu głosu narodu, łącząc odwagę, pójdźmy z naszych parafii do Sanktuarium Gaździny Podhala – powiedział KAI proboszcz ludźmierskiej parafii.
Duchowny przypomina, że dwa dni przed marszem, 11 października, papież Benedykt XVI otworzy w Rzymie Rok Wiary. – Wspólnoty parafialne pielgrzymując z Krzyżem na czele złożą publicznie wyznanie wiary i potwierdzą swoją gotowość obrony Krzyża Świętego – zapowiada ks. Juchas.
Znany duchowny z Ludźmierza zaprasza wszystkich na wielką modlitwę w obronie Krzyża, obecności ludzi wierzących w przestrzeni publicznej, ochrony symboli religijnych, oraz w obronie wolności słowa i zapewnienia miejsca na multipleksie cyfrowym dla Telewizji Trwam.
– Jesteśmy świadomi naszego powołania, by także przez media głosić naszą wiarę, że Chrystus jest Bogiem, Zbawicielem człowieka i dziejów, Tym, w którym wszystko osiąga swe spełnienie – zapowiada ks. Juchas.
Chętni do udziału w marszu powinni przybyć z krzyżem reprezentującym swoją parafię do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu. Organizatorzy proszą, by krzyż - najlepiej wykonany samodzielnie - był oznaczony symbolem własnej i miał około 2,5 m wysokości. Wszystkie krzyże zostaną pozostawione w ludźmierskim ogrodzie różańcowym przy Golgocie.
Przed marszem, przy nowotarskim kościele odprawione zostanie nabożeństwo Drogi Krzyżowej a następnie uczestnicy wyruszą na trasę do Ludźmierza. Tam, w samo południe, odprawiona będzie Msza św., nabożeństwo wynagradzające za znieważanie Krzyża świętego i uroczyste umieszczenie Krzyży na Golgocie.
Organizatorzy marszu przewidują jeszcze odczytanie listu do Ojca świętego Benedykta XVI i specjalnego apelu do władz oraz zbieranie podpisów pod protestem do KRRiT w sprawie przyznania miejsca dla Telewizji Trwam na multipleksie.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.