Kapłanom zawierzono tę misję w sposób szczególny, ale to nie ksiądz, a Kościół zawsze ewangelizuje - mówił bp. Grzegorz Ryś w rozmowie z klerykami krakowskiego WSD.
Wydarzenie Soboru Watykańskiego II było przez niektórych określane mianem ponownej Pięćdziesiątnicy. Rzeczywiście od tamtego czasu Kościół wkroczył w niezwykły okres swoich dziejów. Katolicy zrozumieli bowiem, że obok dotychczasowych form ewangelizacji, jakimi są tradycyjne duszpasterstwo i missio ad gentes, zaistniała potrzeba dotarcia z Dobrą Nowiną do rzesz osób, które wprawdzie przyjęły chrzest, ale nie żyją jego łaską. Uświadomiono sobie potrzebę nowej ewangelizacji. Dzieło to miało być odtąd realizowane dzięki szerokiemu zaangażowaniu wiernych świeckich. Niestety oprócz wspaniałych owoców działania Ducha Świętego zaznacza się dziś w Kościele głęboki kryzys tożsamości kapłana.
W rozmowie z dwoma klerykami seminarium krakowskiego ks. bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji działającego w ramach Konferencji Episkopatu Polski i były rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Krakowie z wielką nadzieją patrzy na ewangelizację, której dokonuje Kościół naszych czasów. Hierarcha popierając swoje wypowiedzi licznymi przykładami nie tylko pokazuje fałszywość powiedzenia sceptyków mówiących, że nowa ewangelizacja jest jak yeti – wszyscy o niej słyszeli, nikt nie widział – ale nadto z wielkim optymizmem wskazuje miejsce kapłana i kleryka w dziele nowej ewangelizacji, w której dostrzega spełnienie misji kapłaństwa służebnego. Zadaje tym samym kłam schematycznemu myśleniu niektórych, chcących widzieć w nowej ewangelizacji pole działania wyłącznie dla osób świeckich. Zdaniem bpa Rysia każdy kapłan jest powołany do ewangelizacji, a o tym, czy ma być ona prowadzona w duchu nowej ewangelizacji, decyduje czas, miejsce i charakter wspólnoty kościoła lokalnego, do której konkretny kapłan zostaje posłany. Nadto hierarcha opowiada o celach zbliżającej się ewangelizacji miasta Krakowa i rysuje plan przyszłych, podobnych przedsięwzięć.
filmywsdak
Nowa Ewangelizacja - Wywiad z ks.bp. Grzegorzem Rysiem
Każdy – zwłaszcza kapłan czy kleryk – kto poważnie myśli o ewangelizacji w Kościele XXI wieku, każdy, kto pragnie zaangażować się w dzieło październikowej ewangelizacji Krakowa, powinien nie tylko zapoznać się Lineamentami do Synodu Biskupów na temat nowej ewangelizacji, ale nadto wysłuchać tego unikatowego w formie i treści wywiadu z człowiekiem, który na ten temat ma w Polsce zdecydowanie najwięcej do powiedzenia.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.