Matka Teresa, a właściwie Agnes Gonxha Bojaxhiu, urodziła się 26 sierpnia 1910 r. w Skopje, na terenie dzisiejszej Macedonii, w rodzinie albańskiej.
Mając 18 lat wstąpiła do irlandzkiego zgromadzenia loretanek, gdzie przyjęła imię Teresa i wyjechała do Indii. Tam zetknęła się z wielką biedą w Kalkucie i już wówczas postanowiła założyć nowy instytut zakonny, który zająłby się opieką nad najuboższymi.
W 1948 r., po 20 latach życia zakonnego, postanowiła opuścić mury klasztorne. Chciała pomagać biednym i umierającym w slumsach Kalkuty. Przez dwa lata oczekiwała na decyzję władz kościelnych, by w 1950 r. móc założyć własne Zgromadzenie Misjonarek Miłości i zamienić habit na sari - tradycyjny strój hinduski.
Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.
Matka Teresa otrzymała wiele nagród i odznaczeń międzynarodowych, m.in. Pokojową Nagrodę Nobla w 1979. Dzięki temu wiele krajów otworzyło drzwi dla sióstr. Na wniosek włoskich dzieci została Kawalerem Orderu Uśmiechu (1996).Zmarła na zawał serca w domu macierzystym swego zgromadzenia w Kalkucie 5 września 1997 r. Na prośbę wielu osób i organizacji bł. Jan Paweł II już w 1999 r., a więc z
Zaledwie w 2 lata po jej śmierci wydał zgodę na oficjalne rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego.
Beatyfikacja Matki Teresy, pod przewodnictwem bł. Jana Pawła II odbyła się 19 października 2003 r., w ramach obchodów 25-lecia pontyfikatu papieża-Polaka.
romereports
15 years since the death of Mother Teresa
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.