Kanonizacja Matki Teresy? Watykan zaprzecza

Sprawa kanonizacji bł. Matki Teresy z Kalkuty nie została jeszcze zakończona i tym bardziej nie wyznaczono daty ogłoszenia jej świętą. Oznajmił to 18 listopada w rozmowie z latynoską katolicką agencją informacyjną ACI Prensa wicedyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej o. Ciro Benedettini.

 Tym samym zaprzeczył wiadomości, podanej kilka godzin wcześniej przez włoski dziennik katolicki „Avvenire”, jakoby kanonizacja miała się odbyć 4 lub 5 września przyszłego roku.

Obecnie „omawia się projekt” przyszłej kanonizacji – oświadczył o. Benedettini, dodając przy tym, że niezbędne jest zamknięcie sprawy i zatwierdzenie jej przez papieża Franciszka. Zaznaczył również, że nie może potwierdzić wiadomości podanej przez włoskie środki przekazu, jakoby w grudniu mieli się zebrać w Watykanie kardynałowie w celu omówienia tej sprawy.

Pogłoski o ewentualnej kanonizacji Matki Teresy zaczęły się pojawiać wkrótce po ogłoszeniu oficjalnego kalendarza Nadzwyczajnego Roku Świętego Jubileuszu Miłosierdzia w maju br. Rozpocznie się on 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny a zakończy w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata 20 listopada 2016. W ramach jego obchodów niedziela 4 września przyszłego roku ma być Jubileuszem Wolontariuszy i Pracowników Dzieł Miłosierdzia w związku z przypadającym nazajutrz liturgicznym wspomnieniem bł. Matki Teresy z Kalkuty i kolejną rocznicą jej śmierci.

Prezentując 5 maja w Watykanie program Jubileuszu odpowiedzialny za to wydarzenie abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, zauważył, że „nikt bardziej niż Matka Teresa nie może być dziś uznany za kogoś, kto żył dziełami miłosierdzia i kto mógłby być bardziej zdolny do wspierania zaangażowania milionów mężczyzn, kobiet i młodzieży w to, aby w różnych formach wolontariatu mogło się wyrażać miłosierdzie Kościoła”.

Po czym, nawiązując do daty jej zgonu i do wielkiej liczby stowarzyszeń żyjących tą misją, zapytał retorycznie: „Dlaczego 4 września nie mógłby być dla nich okazją do spotkania?”. „Nie widzę trudności” – dodał abp Fisichella.

ACI Prensa przypomniała ponadto, że we wrześniu br. jeden z pracowników Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych ks. Caetano Rizzi powiedział jej, że papież jest zainteresowany ogłoszeniem bł. Matki Teresy świętą właśnie w czasie Wielkiego Jubileuszu Miłosierdzia. Również o. Federico Lombardi, dyrektor watykańskiego Biura Prasowego, komentując w maju br. ideę tego wydarzenia, wyraził przekonanie, że kanonizacja jest możliwe, nie podając jednak żadnych szczegółów na ten temat.

Matka Teresy z Kalkuty – założycielka Zgromadzenia Misjonarek Miłości – urodziła się 26 sierpnia 1910 w rodzinie albańskiej jako Agnes Bojaxhiu w Skopje, ale większą część swego życia spędziła w Indiach. Mając 18 lat wstąpiła do irlandzkiego zgromadzenia sióstr loretanek, które wysłało ją niebawem do Indii i tam, w Kalkucie, w 1946 założyła swe zgromadzenie, zatwierdzone przez Stolicę Apostolską w 1950 i obecne dzisiaj na całym świecie. Zawsze troszczyła się o najuboższych, opuszczonych i najbardziej potrzebujących, za co w 1979 otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Była też wielką obrończynią życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Zmarła w opinii świętości 5 września 1997 w domu macierzystym swego zgromadzenia w Kalkucie.

Wobec szerokiego zasięgu jej dzieła i powszechnego przekonania o jej świętości Jan Paweł II zezwolił na rozpoczęcie jej procesu beatyfikacyjnego już w dwa lata po jej śmierci, a więc przed upływem wymaganych 5 lat. A 19 października 2003 osobiście ogłosił ją błogosławioną na Placu św. Piotra w Rzymie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10