Na wyjątkowe znaczenie ujawnienia przez wymiar sprawiedliwości Państwa Watykańskiego, iż 46-letni były papieski kamerdyner, Paolo Gabriele nie działał sam zwraca uwagę w swym blogu znany włoski watykanista, Andrea Tornielli.
Podkreśla, że zakończono dochodzenie w sprawie poważnej kradzieży (Gabriele) i matactwa (Sciarpelletti), natomiast toczy się ono nadal w odniesieniu do upowszechniania dokumentów oraz ewentualnych pozostałych osób z różnych względów zaangażowanych w tę sprawę. Tornielli przypomina, że pracujący w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej informatyk, 48-letni Claudio Sciarpelletti zostanie osądzony jedynie z powodu matactwa. Był on aresztowany przez jeden dzień – 25 maja ponieważ w jego biurku znaleziono kopertę z dokumentami poufnymi, będącymi przedmiotem dochodzenia Żandarmerii Watykańskiej oraz sprzecznych wersji odnośnie swej znajomości z Paolo Gabriele. W akcie oskarżenia zaznaczono, że Sciarpellettiemu nie można było udowodnić współudziału w poważnej kradzieży ani też zdradzenia tajemnic służbowych.
Inną nowością ujawnioną dziś przez watykański wymiar sprawiedliwości jest osoba ojca duchownego Paolo Gabriele, którego tożsamości nie podano do wiadomości publicznej. Były kamerdyner przekazał mu skrzynkę z dokumentami. Kapłan ją przechował, ale później postanowił zniszczyć dokumenty, zdając sobie sprawę - choć nie od razu - z wagi przestępstwa i delikatnego charakteru tego materiału. Ponadto, ten sam kierownik duchowy w pierwszej chwili radził Gabriele, by zaprzeczył swej odpowiedzialności za kradzież dokumentów, zaś przyznał się do tego jedynie osobiście przed papieżem.
Ciekawe wydaje się Torniellemu poinformowanie, iż w mieszkaniu papieskiego kamerdynera znaleziono także przeznaczony dla Ojca Świętego w darze czek na 100 tys. euro, bryłkę złota i wydanie tłumaczenia Eneidy na język włoski z 1581 roku. Watykanista zwraca ponadto uwagę na dwie ekspertyzy psychiatryczne, w których wskazano między innymi na to, że Paolo Gabriele łatwo ulegał sugestiom, choć zdaniem sędziów był on poczytalny. Zaznacza, że wielu świadków, w tym osobisty sekretarz Benedykta XVI, ks. prał. Georg Gänswein, podkreślało dobrą opinię, jaką cieszył się Gabriele, jego religijność i zdziwienie otoczenia, że dopuścił się przestępstwa. Były kamerdyner natomiast twierdził, że działał pragnąc pomóc papieżowi, który nie był jego zdaniem dostatecznie poinformowany o tym, co dzieje się w Watykanie. Stwierdził też, że czuł się „wtyczką Ducha Świętego”.
Włoski watykanista zauważa, że sam ks. Lombardi podczas dzisiejszego briefingu przypomniał, iż do publikowania dokumentów zastrzeżonych dochodziło także po aresztowaniu Paolo Gabriele. W akcie oskarżenia nie ma też mowy o zleceniodawcach kradzieży, jakiej dopuścił się były kamerdyner. Zdaniem Torniellego możliwe jest, że właśnie ta kwestia jest przedmiotem dalszego śledztwa. Natomiast informacje dotyczące środowiska, w którym zrodził się ten plan mogą być zawarte w materiale przygotowanym przez komisję kardynalską, na której czele stoi emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Interpretacji Tekstów Prawnych, kard. Julián Herranz.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.