Kościelne dzwony ogłoszą rozpoczęcie Olimpiady

Dźwięk dzwonów wszystkich kościołów chrześcijańskich różnych wyznań słychać będzie 27 lipca - w dniu rozpoczęcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Zabrzmią one o godzinie 8.12 w całej Wielkiej Brytanii.

Reklama

Zaproszenie do uruchomienia dzwonów i dzwonków znajdujących się w posiadaniu instytucji i osób prywatnych wystosował komitet organizacyjny Igrzysk i następującej po nich Paraolimpiady - LOCOG. Mają one brzmieć przez trzy minuty tak szybko i tak głośno jak to tylko możliwe. Inicjatywa ma swoją stronę internetową www.allthebells.com.

Włączając się w tę inicjatywę Kościół katolicki i inne wspólnoty chrześcijańskie podkreślają, że Olimpiada może stać się okazją do ewangelizacji. - W dniu ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich ludzie się obudzą z oczekiwaniem w sercu - mówi James Parker, odpowiedzialny z ramienia Kościoła katolickiego za działalność ewangelizacyjną w ramach ekumenicznego stowarzyszenia „More than Gold”.

XXX Letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie potrwają od 27 lipca do 12 sierpnia, natomiast Paraolimpiada z udziałem sportowców niepełnosprawnych - od 29 sierpnia do 9 września br.

28 lipca z okazji rozpoczęcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie zostanie odprawiona uroczysta Msza św. Na liturgię w katolickiej katedrze westminsterskiej zapraszają katoliccy biskupi Wielkiej Brytanii.

Oczekuje się, że tego dnia będą się wspólnie modlić obecni i byli olimpijczycy, a wraz z nimi wielu katolików z całego świata. Celebransami „Mszy olimpijskiej” będą m.in. arcybiskup Westminsteru, Vincent Nichols, arcybiskup Southwarku, Peter Smith oraz nuncjusz apostolski w Wielkiej Brytanii, abp Antonio Mennini.

Natomiast 8 września w katedrze św. Jerzego w londyńskiej dzielnicy Southwark odprawiona zostanie Msza św. na rozpoczęcie Paraolimpiady.

W ramach obecnych Igrzysk Olimpijskich i późniejszej Paraolimpiady Kościół katolicki Wielkiej Brytanii utworzył specjalne biuro koordynacyjne. Nieopodal Parku Olimpijskiego powstaje wielki kampus, w którym pracować będzie kilkuset młodych wolontariuszy z różnych krajów świata. Wspierać oni będą różne inicjatywy i projekty kościelne związane ze sportowymi zmaganiami.

Na przykład w katedrze westminsterskiej i w kościele św. Franciszka w dzielnicy Stratford działać będą dwa centra spotkań, otwarte przez cały czas na potrzeby sportowców, funkcjonariuszy, widzów i turystów. Młodzi wolontariusze z Joshua Camp będą też pomagali w misjach prowadzonych na ulicach Londynu przez parafie stolicy oraz w wydarzeniach kulturalnych. Poprzez uliczne akcje organizowane w czasie Olimpiady wspólnie z organizacją Stop the Traffik Kościół katolicki pragnie zwrócić uwagę na problem handlu ludźmi.

Jednocześnie Kościół katolicki będzie uczestniczył w ekumenicznej inicjatywie olimpijskiej More than Gold. Już kilka tysięcy chrześcijan różnych wyznań zgłosiło się, by powitać sportowców i turystów w Londynie i postarać się o rozmowy z nimi na tematy wiary.

Podczas Mszy św. w katedrze westminsterskiej katolicy podziękują Bogu za wiele możliwości, jakie niosą z sobą Igrzyska Olimpijskie - uważa koordynator inicjatyw kościelnych podczas Olimpiady, James Parker. W rozmowie z Radiem Watykańskim wyraził ubolewanie, że niektórzy katolicy za mało zwracają uwagę na wiele punktów wspólnych między duchowością i takim wydarzeniem sportowym, jakim jest Olimpiada. Jednak w ostatnich dniach dzielących nas od otwarcia Igrzysk dostrzega się „przebudzenie”. – Zauważono w Kościele, że Igrzyska są wspaniałą okazją do budowania wspólnot pokoju, że trzeba serdecznie przyjmować wszystkich, bez względu na różnice kultur - powiedział Parker.

Szczególną wagę Kościół katolicki przykłada do Paraolimpiady, w której zmagają się niepełnosprawni sportowcy. W związku z tym wydarzeniem obradowała w ubiegłym roku w Londynie międzynarodowa konferencja z udziałem 160 osób pod hasłem „EveryBody has a Place”. Przedmiotem dyskusji były tematy z zakresu niepełnosprawni - teologia - sport. Jak podkreślił koordynator inicjatyw katolickich, przede wszystkim młodym ludziom powinny z Igrzysk Olimpijskich pozostać w pamięci nie tylko wizerunki zwycięzców.

Każdy kraj - gospodarz Igrzysk ma dziś świadomość, że obrazem, jaki pozostanie po Igrzyskach, są nie tylko złote medale zwycięzców, ale także i sportowcy z Paraolimpiady, którzy wkładają całą energię, by wykorzystać potencjał dany im przez Boga - powiedział katolicki koordynator. - Te obrazy mówią nam, że prawdziwa siła powstaje i dojrzewa właśnie w sytuacji odmienności i stojących z tym wyzwań - dodał Parker.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7