To będzie synod wywrotowy

Współcześni katolicy potrzebują przewrotu w swym myśleniu o Kościele. Temu właśnie będzie służył jesienny Synod Biskupów o nowej ewangelizacji – uważa sekretarz specjalny tego gremium. W jego przekonaniu w ostatnich latach przyzwyczailiśmy się do tego, że to my budujemy Kościół.

Tymczasem Jezus powiedział Piotrowi: „Ty jesteś Piotr, czyli Skała, i na tej Skale zbuduję Kościół mój”. Zdaniem abp. Pierre-Marie Carré trzeba przywrócić Bogu w Kościele należyte miejsce. Również ewangelizacja to przede wszystkim Jego sprawa.

Francuski hierarcha przypomina, że Synod Biskupów jest dziełem całego Kościoła. A zatem wszyscy katolicy powinni się teraz wczytywać w jego dokument roboczy, który został przetłumaczony na wiele języków, w tym również na polski. Na tej podstawie mogą oni zgłaszać jeszcze swoje wnioski do biskupów, którzy w Watykanie będą reprezentować episkopat ich kraju. We Francji na przykład przedsynodalne konsultacje są bardzo szerokie. Zwłaszcza teraz, gdy temat zgromadzenia jest tak bardzo aktualny.

Pełny tekst Instrumentum laboris po polsku znajdziesz TUTAJ

«« | « | 1 | » | »»
 • nirs
  13.07.2012 18:52
  Skoro można ignorować dokumenty papieskie, to można też ignorować dokumenty synodalne.
  Wszystko zależy od pobożności i pokory biskupa, albo raczej od aspiracji konferencji episkopatów.
 • Albert
  13.07.2012 19:13
  Prawdą jest, że to Bóg buduje na skale. Prawdą też jest, że jako skałę wybrał Piotra, a ten otworzył sukcesję kolejnych papieży. Problem jednak rodzi się w interpretacji słowa "Kościół". Mam czasem wrażenie, że istnieje tu pewna dwoistość - biskupi raz używają tego słowa w odniesieniu do hierarchii (ograniczając głos Kościoła wyłącznie do swego nauczania i nie wsłuchując się w głos i problemy wiernych), innym zaś razem słusznie wzywają wiernych do odpowiedzialności za Kościół, mówiąc, że wszyscy go stanowimy. Warto więc po raz kolejny zadać sobie pytanie: CO TO JEST KOŚCIÓŁ?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9