Katolicy znają prawdę

Jeśli nowa ewangelizacja ma być skuteczna, katolicy muszą się wyzbyć kompleksów – uważa kard. Donald Wuerl, metropolita Waszyngtonu. Na trwającym obecnie Synodzie Biskupów jest on relatorem generalnym.

Jak powiedział Radiu Watykańskiemu, wśród katolików przyjął się zły zwyczaj, że o własnej wierze nie rozmawia się z innymi, aby uniknąć niezręcznych i krępujących sytuacji. Tej postawy musimy się wyzbyć – uważa kard. Wuerl.

„Każdy z nas musi odnowić swoje przekonania, swoją wiarę – powiedział amerykański purpurat. – I musimy ufać w moc prawdy, bo Ewangelia Jezusa Chrystusa jest prawdą. Musimy być tolerancyjni względem innych, ale nigdy nie możemy iść na kompromis ani przepraszać za prawdę Dobrej Nowiny. Prawdą powinniśmy się po prostu dzielić z innymi, ze wszystkimi. Musimy głosić te podstawowe rzeczy: Bóg nas kocha, Jezus przyszedł, aby nas zbawić, otrzymaliśmy Ducha Świętego, aby żyć wspaniale w naszym świecie. Wystarczy, że zaczniemy o tym mówić, wprowadzać innych w tajemnicę wiary. Trzeba przezwyciężyć ten błędny nawyk, że naszą wiarą nie dzielimy się na zewnątrz. My wiemy, że znamy prawdę i że możemy ją głosić z miłością” – powiedział kard. Wuerl.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  14.10.2012 07:47
  To prawda musimy nauczyć się nie tylko rozmawiać o naszej wierze, ale być z niej dumnymi. Nie ukrywam swojej wiary, ani tego, że chodzę na msze św, czy się modlę. Choć często spotykałam się ze złymi reakcjami. A żeby było śmieszniej najczęściej ze strony ... samych katolików, tych "nowocześnie - współczesnych".
  Kiedyś też niechętnie przyznawałam się. Zmieniło się to z powodu ... :) Świadków Jehowy. Irytowali mnie, złościli. Aż któregoś dnia zadałam sobie pytanie - Oni nie wstydzą się przyznawać, a ty?(dalej mnie irytują i często dochodzi do burzliwych rozmów, choć rzadko z nimi rozmawiam). No właśnie ja się kryłam. Gdy mówiono źle, najczęściej milczałam. Nie chwaliłam się. Zaczęłam przysłuchiwać się rozmowom i zauważyłam, że ludzie nie wstydzą się mówić o braku wiary, chełpić się włóczęgami po knajpach. To było dobre, to były tematy. Wielu wyśmiewało się. Zaczęłam mówić otwarcie, że chodzę do kościoła, że ważna jest wiara. Niektórzy próbują ośmieszać, ale umiem dać ripostę. Jednak najczęściej wzbudza to szacunek. Tak. I zdarza się, że nagle i inni zaczynają mówić. Przestają być zawstydzeni, a prześmiewcom znika głupawy uśmieszek.
 • Savonarola
  14.10.2012 16:20
  Jak tu wyzbyc sie kompleksow kiedy z krajow katolickich uciekaja do krajow protestanckich miliony ludzi w poszukiwaniu lepszej przyszlosci.Europa polnocna zalana zostala bezrobotnymi Polakami,Portugalczykami;podobnie jak USA -Latynosami,Wlochami itp.Dziekowac nalezy Bogu za tolerancje tych krajow do ktorych uciekaja bezrobotni katolicy.A swoja droga aktualne zasze pozostaje pytanie dlaczego u tych ktorzy zerwali z Rzymem jest tak dobrze? Sprzatajac cudze domu i dzwigajac worki z cementem trudno nie miec komplaksow,a nawet zalu,ze nie urodzilem sie w jednym z tych krajow...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7