Kocioł synodalny

„Nie korzystamy w naszym przepowiadaniu z charyzmatów, nie oczekujemy znaków, które Jezus obiecał ewangelizatorom. Nauczamy zbyt racjonalnie, za mało kerygmatycznie” – słowa abp. Stankiewicza z Łotwy odbieram jako bardzo ważny głos.

Wtorkowa popołudniowa kongregacja synodu rozpoczęła się od wystąpienia kard. Tarcisio Bertone, Sekretarza Stanu, który zapowiedział, że w związku z tragiczną sytuacją w Syrii Watykan wyśle do Damaszku delegację z misją solidarności w imieniu papieża i synodu. Ta inicjatywa została znakomicie przyjęta przez zgromadzenie synodalne.

Kolejni biskupi zabierali głos. Bp de Jong z Holandii zwrócił uwagę, że ewangelizacja zaczęła się od Zesłania Ducha Świętego. Potrzebujemy nowej Pięćdziesiątnicy. Biskup zasugerował podjęcie stałej nowenny do Ducha Świętego. Z tym głosem koresponduje uwaga biskupa Ri Pyung-Ho z Korei, który stwierdził, że katolicy tak przyzwyczaili się do gotowych formuł modlitwy, że grozi nam utrata spontaniczności, radości, żaru i popadnięcie w rutynę. Jeśli porównamy nasze przepowiadanie i modlitwę z protestantami, okazuje się, że my, katolicy wyglądamy blado. Ciekawa i odważna uwaga. Trzeba uczciwie przyznać, że na samym synodzie modlitwa nie ma żadnej spontaniczności.

Wczoraj przemawiało także 6 przedstawicieli chrześcijan innych wyznań. Jak zwykle dzień zakończył się wolnymi głosami. Pojawiło się na sali wprost pytanie, które właściwie wisi w powietrzu od początku: czym właściwie jest (ma być) Nowa Ewangelizacja? Któryś z hierarchów podjął sprawę, które również nasuwa się po kilku dniach dość męczących obrad: czy organizacja pracy synodu jest właściwa? Czy biskupi są w stanie słuchać dwustu wystąpień kilkuminutowych na skrajnie różne tematy? Pojawiały się też głosy o konieczności przezwyciężania klerykalizmu, o podjęciu troski o ludzi rozwiedzionych, o konieczności większego zaangażowania w Kościół świeckich mężczyzn.

Do południa w środę trwały kolejne wystąpienia biskupów. Razem 27 głosów plus dwa wystąpienia świeckich audytorek. Bp Edward Drennan z Nowej Zelandii zwrócił uwagę, że szkoły katolickie muszą mieć nastawienie ewangelizacyjne. Muszą one być aktywnymi „organami” Kościoła. Wiele zależy tu oczywiście o świadectwa wiary nauczycieli. Kard. Bertone mówił o tym, że dyplomaci watykańscy również mają swój wkład w nową ewangelizację. Kard. Ouellet mówił o konieczności lepszej współpracy między biskupami i zakonami. Świetne wystąpienie miał abp Stankiewicz z Rygi. Zwrócił uwagę, że księża boją się nowych ruchów, bo nie zostali odpowiednio przygotowani do pracy z nimi w seminarium. Mówił: „Kolejnym problemem jest niekorzystanie z charyzmatów w naszej pracy duszpasterskiej i znaków, które Jezus obiecał Apostołom jako towarzyszących ewangelizacji. Te znaki są tak rzadkie, ponieważ w naszym przepowiadaniu nie zwracamy na nie uwagi, nie oczekujemy tego, że Bóg może zadziałać w taki sposób. Nasze przepowiadanie stało się zbyt racjonale, za mało kerygmatyczne. A właśnie przepowiadanie kerygmatyczne uruchamia Bożą moc podczas przepowiadania”.  Kard. Pell zwrócił uwagę, że z katolickiej pobożności zniknęła praktyka postu i warto do niej wrócić.

Wysłuchano tylko dwóch audytorek: siostry Mary Lou Witz oraz Marii Voce, przewodniczącej ruchu Focolare. Czekamy na tzw. relacje po dyskusji kard. Wuerla, który ma za zadanie dokonać podsumowania dotychczasowych głosów. Wyczuwalne jest zmęczenie ilością wystąpień, ich różnorodnością, wielością poruszonych spraw. Ale może z tego synodalnego kotła wyłoni się jakieś konkretne przesłanie.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Szaweł
  17.10.2012 22:48
  Co do abpa Stankiewicza. Ite ad Thomam. Ne vadas ad Luther.
 • Dominik
  18.10.2012 00:45
  " I rzekł do nich: «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony. Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie." Mk 16,15-18

  Jeżeli w życiu moim, czy danej wspólnoty nie ma modlitwy językami, uzdrowień... - znaków o których mówi Jezus - to rodzi się pytanie jaka jest moja wiara czy mej wspólnoty? Czy aby na pewno wierzę w tego Jezusa, o którym czytam na kartach Ewangelii, że leczył wszelkie choroby u ludzi, wypędzał złe duchy... czy może stworzyłem sobie Jego jakiś obraz nie odpowiadający wszak do końca temu zapisanemu przez ewangelistów?
  Zauważmy, że bardzo często powyższe znaki towarzyszą przepowiadaniu Dobrej Nowiny przez JEZUSA. Są one czymś naturalnym wówczas i oby stały się takimi i obecnie.

  "JEZUS wczoraj i dziś ten sam także na wieki" Hbr 13,8
 • Rohirrim
  18.10.2012 07:54
  Wydawało mi się że Kosciół ostatecznie zerwał z kleryklizmem po SVII ? Ale jak rozumiem tą wypowiedź, również w oparciu o najnowszą wypowiedź kard. Lehmana - rewolucja wymaga dokończenia. Ta wiosna wygląda jak narada u premiera Tuska przed drugim exspose - ludzie ma ktos jakis pomysł ?
 • uczeń
  18.10.2012 22:18
  Chwała Panu. Coraz więcej hierarchów zauważa potrzebę głoszenia Ewangelii o zbawczej ofierze Pana Jezusa i konieczności narodzenia się na nowo (Ewangelia Św. Jana 3) tak jak to czynił Kościół na początku - w mocy i mądrości Ducha Świętego.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9