Nowe obrzędy dla byłych anglikanów

Stolica Apostolska promulgowała dwa pierwsze obrzędy liturgiczne dla byłych anglikanów: pogrzeb i sakrament małżeństwa.

Są to teksty anglikańskie, które od dziś wzbogacają liturgię Kościoła katolickiego. W tym sensie jest to przejaw dobrze funkcjonującego ekumenizmu – zaznaczył prał. Keith Newton, zwierzchnik ordynariatu dla byłych anglikanów w Wielkiej Brytanii. Ten były biskup anglikański przypomniał, że nie tak dawno cały świat podziwiał piękny ślub w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Teraz bardzo podobna i równie piękna liturgia jest dostępna również w Kościele katolickim.

Z kolei przełożony byłych anglikanów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie ks. prał. Jeffrey Steenson wyraził zadowolenie, że promulgację anglikańskich liturgii rozpoczęto od obrzędów małżeństwa i pogrzebu. Są to jedne z najbardziej cenionych i niezapomnianych tekstów z anglikańskiego rytuału. Były one błogosławieństwem i umocnieniem dla wielu pokoleń angielskojęzycznych chrześcijan – podkreślił były biskup Kościoła episkopalnego.

Przy okazji promulgowania obrzędów podano również do wiadomości, że wspólna komisja Watykanu i ordynariatów, która zajmuje się przygotowaniem tekstów liturgicznych dla byłych anglikanów, nadal będzie kierowana przez abp. Augustine’a DiNoię OP. Do niedawna był on sekretarzem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a obecnie jest wiceprzewodniczącym Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, której głównym zadaniem jest dialog z lefebrystami.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Tomek
  04.07.2012 01:12
  Ja osobiście bardzo się cieszę, że byłym anglikanom pozwolono na zachowanie elementów ich liturgii. Bo tak jak wierzymy, że Kościół Katolicki najpełniej ze wszystkich zachował depozyt wiary i sakramentów, to jednak mogą być w innych kościołach (zwłaszcza tych bliższych) Zachodu i Wschodu pewne elementy liturgii lub obyczajowości, które są cenne dla nich, ale również mogą wzbogacić naszą własną tradycję i duchowość oraz obyczajowość. Mnie na przykład (choć nie jest to element stricte liturgiczny) podoba się anglo-saski zwyczaj, że duchowny przy wyjściu z kościoła żegna się z wiernymi, lub zwyczaj "spotkania na kawie" po liturgii.
 • jhs
  04.07.2012 08:40
  Bzdura! Papieska Komisja Ecclesia Dei nie została powołana dla dialogu z Bractwem św. Piusa X! Jej głównym zadaniem jest opieka nad wszystkimi wiernymi Kościoła przywiązanymi do dawnych form liturgicznych.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8