Stolica Apostolska promulgowała dwa pierwsze obrzędy liturgiczne dla byłych anglikanów: pogrzeb i sakrament małżeństwa.
Są to teksty anglikańskie, które od dziś wzbogacają liturgię Kościoła katolickiego. W tym sensie jest to przejaw dobrze funkcjonującego ekumenizmu – zaznaczył prał. Keith Newton, zwierzchnik ordynariatu dla byłych anglikanów w Wielkiej Brytanii. Ten były biskup anglikański przypomniał, że nie tak dawno cały świat podziwiał piękny ślub w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Teraz bardzo podobna i równie piękna liturgia jest dostępna również w Kościele katolickim.
Z kolei przełożony byłych anglikanów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie ks. prał. Jeffrey Steenson wyraził zadowolenie, że promulgację anglikańskich liturgii rozpoczęto od obrzędów małżeństwa i pogrzebu. Są to jedne z najbardziej cenionych i niezapomnianych tekstów z anglikańskiego rytuału. Były one błogosławieństwem i umocnieniem dla wielu pokoleń angielskojęzycznych chrześcijan – podkreślił były biskup Kościoła episkopalnego.
Przy okazji promulgowania obrzędów podano również do wiadomości, że wspólna komisja Watykanu i ordynariatów, która zajmuje się przygotowaniem tekstów liturgicznych dla byłych anglikanów, nadal będzie kierowana przez abp. Augustine’a DiNoię OP. Do niedawna był on sekretarzem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a obecnie jest wiceprzewodniczącym Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, której głównym zadaniem jest dialog z lefebrystami.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.