Odpis podatkowy tylko "niewielkim puzzlem"

O to, by ekonomowie zakonni przygotowali się do zmian finansowania, jakie czekają w niedalekiej przyszłości Kościół w Polsce – mówił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak 19 czerwca br. w Kielcach. W ramach trwających od dwóch dni Targów SacroExpo odbyła się konferencja ekonomów i wyższych przełożonych zakonów.

Przedstawiciele zakonów w Polsce wysłuchali z uwagą obszernej wypowiedzi bp. Wojciecha Polaka na temat toczących się obecnie rozmów Konferencji Episkopatu Polski z rządem dotyczących przekształcenia Funduszu Kościelnego w nową formę systemu wsparcia społecznej działalności Kościoła.

- Jeżeli uchwalony zostanie dobrowolny odpis podatkowy na rzecz Kościoła w Polsce, to Kościół w sensie, jak najbardziej ogólnym będzie decydował o jego przeznaczeniu. Konkretnie będzie on w gestii biskupów diecezjalnych i wyższych przełożonych zakonnych.

Zdaniem biskupa, w związku z tym, powinna być też utworzona grupa diecezjalna i zakonna polskiego Kościoła, która będzie ustalać zasady dystrybucji pozyskanych środków. - Dlaczego mówimy tak szeroko o celach tego funduszu? Dobrowolny odpis podatkowy musi wiązać się z bardzo intensywną kampanią uświadamiającą naszych wiernych, o co w tym wszystkim chodzi, a szczególnie na co te pieniądze realnie zostaną przeznaczone – mówił bp Polak.

- Proszę jednak pamiętać, że w skali całego procesu finansowania Kościoła odpis podatkowy będzie tylko niewielkim „puzzlem”. Prawie 80 proc. finansowania Kościoła składać się będzie nadal z dobrowolnych ofiar wiernych. Należy o tym mówić i przedstawiać to wiernym, że pozyskane z odpisu pieniądze przeznaczone zostaną na wspieranie konkretnych działań społecznie użytecznych, ale też na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, naszych grup najsłabszych, czyli misjonarzy i zakonów klauzurowych – podkreślił sekretarz generalny KEP.

Biskup zwrócił uwagę na to, że częścią takiej kampanii uświadamiającej wiernych w powyższych sprawach finansowych Kościoła służyło zamieszczenie kilka tygodni temu w największych tygodnikach katolickich specjalnej wkładki pt.”Kościół – państwo - finanse” (zobacz: Finanse Kościoła - jaka jest prawda?).

Patronat honorowy nad dobiegającą dzisiaj końca Międzynarodową Wystawą Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo, sprawują: Papieska Rada Kultury, biskup kielecki Kazimierz Ryczan, Prymasi Polski seniorzy kard. Józef Glemp i abp Henryk Muszyński, prawosławny metropolita warszawski i całej Polski Sawa, prawosławny arcybiskup łódzki i poznański Szymon oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9