Katowice, sala przy katedrze. Piątkowy wieczór to dla innych tylko początek weekendu. Ale nie dla nich. Oni spotykają się, aby zrzucić z siebie lęk – ludzie z depresją i problemami psychicznymi.
Inni już to wiedzą
W Stanach Zjednoczonych pierwszą próbę badania grup wparcia skupionych na duchowości podjęto już w 1995 r. Podczas ich spotkań uczestnicy z różnych religijnych środowisk rozmawiali o duchowych problemach w formie otwartego dzielenia. Mogli wyrażać wątpliwości w wierze, łącznie z poczuciem opuszczenia przez Boga. Rozważali też takie problemy, jak nadzieja, przebaczenie i duchowa walka. Dzięki otrzymanej pomocy ich stan zdrowia poprawiał się tak znacząco, że w przypadkach najtrudniejszych mogli ze szpitali wrócić do domów. Szczegółowo tematykę tę podejmuje wydana w USA w 2011 r. przez Seattle Pacific University książka pt. „Struggling and enduring with God, religious support and recovery from severe mental illness” („Walczenie z Bogiem i trwanie w Nim, religijne wsparcie i powrót do zdrowia z poważnych chorób psychicznych”).
Na pewno specjaliści w dziedzinie zdrowia psychicznego powinni być kompetentni w sprawie duchowych problemów osób z poważnymi chorobami psychicznymi. Badania przeprowadzone w USA w 2006 roku pokazały, że jeszcze nie wszyscy lekarze doceniają duchową sferę życia swoich pacjentów mających tego typu problemy. Przydałoby się na tym polu większe zrozumienie złożoności religijnego doświadczenia tak, aby już dłużej nie twierdzić, że religijność wśród ludzi z tymi zaburzeniami ewidentnie świadczy o psychopatologii.
Wsparcie terapii
Co daje im grupa? Arek: – Modlitwa i wypowiedzi innych osób. Warto tego posłuchać. Mariusz: – Podoba mi się, że wspólnie się modlimy. Lubię posłuchać poglądów różnych ludzi i swoje wyrazić. Krzysiek: – Cieszę się z obecności księdza na spotkaniach, bo wtedy mogę zapytać, jeśli mam jakieś wątpliwości. Trudno byłoby mi podejść do kapłana, ale dzięki temu, że jest z nami, mam odwagę zapytać.
– Tutaj ludzie spotykają się na gruncie wiary, czyli dotykają tych wartości, które w sobie noszą. Uczą się o tym mówić, dzielą się tymi odkryciami i to jest fantastyczne – cieszy się ks. Puchała. – Ważna jest tutaj obecność duszpasterza. Od niedawna opiekunem grupy jest ks. Marek Wójcicki, kapelan katowickiego Aresztu Śledczego i opiekun „Absurdalnego Kabaretu”. Proboszcz parafii katedralnej z całym naciskiem zaznacza, że nie jest to grupa psychoterapii, tylko wsparcia psychospołecznego. – To spotkanie grupy w duchu wiary, modlitwy, wymiany poglądów – podkreśla. Prawie wszyscy uczestnicy spotkań w ZkS chodzą też na terapię. – To jest zasadą działania naszej grupy. Muszą być pod stałą opieką lekarską – dodaje Ania.
Rowery wodne i słońce
Oprócz cotygodniowych spotkań, grupa ZkS już dwukrotnie miała wyjazdowe rekolekcje. Ostatnio byli w Gródku nad Dunajcem. – Na rekolekcjach pozytywnie mnie zaskoczyły modlitwy i śpiewy. Cała ta wspólnota ludzi przebywających razem, dzielących się słowem, modlących się – to wszystko mi się podobało. Jeszcze w pięknym otoczeniu. Pływaliśmy na rowerach wodnych. W tym roku też bardzo bym chciał pojechać – mówi Krzysiek. – Fajnie, że był czas dla ducha i czas dla ciała. Na pierwszym miejscu były Eucharystia i modlitwa, ale nie brakło kąpieli wodnej i słonecznej – dodaje inny z uczestników rekolekcji.
Marzenia Ani
Wśród marzeń Ania wymienia powstanie formy życia konsekrowanego dla kobiet i mężczyzn służącej osobom chorym psychicznie oraz dom-wspólnotę dla najbardziej potrzebujących chorych wraz z pomocnikami. – Może kiedyś Pan Bóg podaruje nam taki dom z ogrodem? – zamyśla się.
Gdzie ich szukać?
Osoby, które chcą pomóc grupie Zwróceni ku Słabości lub dołączyć do niej, mogą skontaktować się z p. Anną: tel. 508 133 949, e-mail: anna.czerwi@gmail.com
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.