Naszej ojczyźnie potrzebny jest katolicki laikat, świeccy zatroskani o obecność wiary w życiu społecznym - powiedział abp Józef Michalik podczas Mszy świętej w 15. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Krośnie.
Uroczystość odbyła się w sobotę, 9 czerwca, w kościele św. Piotra i św. Jana z Dukli, który 10 czerwca 1997 r. poświęcił Ojciec Święty. Abp Józef Michalik przypomniał w kazaniu homilię wygłoszoną w Krośnie przez Jana Pawła II, odnosząc ją do dnia dzisiejszego. Zauważył, że słowa papieża ciągle pozostają aktualne, bo „słowa Kościoła zjednoczonego z Chrystusem nigdy nie tracą ważności”.
Metropolita przemyski wyraźnie podkreślił przypomnienie papieża o konieczności obecności wiernych świeckich w życiu publicznym. - Dziś potrzebny jest naszej ojczyźnie katolicki laikat. Świeccy, prawdziwie zaangażowani, zatroskani o obecność wiary, Ewangelii, Chrystusa pośrodku nas, w życiu społecznym – powiedział abp Michalik.
Stwierdził, że chrześcijanie pozostają nadzieją Chrystusa. - Kto Mu pomoże, jeśli nie Jego brat i siostra prawdziwie wierzący, czyli my wszyscy? – pytał abp Michalik.
- Widzimy, że zło chce opanować świat i konieczne jest podjęcie walki ze złem. Nie możemy milczeć, widząc zło, fałsz, bunt przeciwko Bogu. Zło nie jest naiwne, nie jest ciche. Zło posługuje się wieloma sposobami, niekiedy okrutnymi, uciekając się do różnych form przemocy, prześladowania chrześcijan w różnych krajach. Ale też zło niejednokrotnie udaje dobro i w ten sposób narusza moralne fundamenty – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Skrytykował obecny trend, który nie promuje rodzin wielodzietnych. Stwierdził, że jest to „straszny moment naszej historii”. - Polska wymiera. Uwierzyliśmy, że jedno dziecko to najwyżej, a może wcale, że wielodzietna rodzina to wstyd. To grzech tak myśleć i mówić. To jest ofiara dobrze wychować dziecko. Miłość do dziecka umiera. To jest straszny moment naszej historii. Nie pomogą żadne reformy emerytalne – mówił przewodniczący KEP.
Abp Michalik przypomniał też, że papież bardzo chciał przyjechać w te strony ponownie i miał nadzieję, że będzie mógł jeszcze odwiedzić Bieszczady i Górę Cergową nieopodal Dukli, z którą miał związanych wiele przeżyć – tu rodziło się wiele jego utworów, m.in. dramat „Przed sklepem jubilera”.
Na zakończenie abp Michalik podkreślił, że wielkość Jana Pawła II będzie niepełna, jeśli nasz naród nie będzie odnosił swojego życia do źródeł, z których czerpał.
Z okazji 15. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Krośnie, w Boże Ciało odbył się również koncert chóru „Młodzi Jana Pawła II” pod dyrekcją Marioli Rybczak.
Papież odwiedził Krosno 10 czerwca 1997 r. Kanonizował wówczas św. Jana z Dukli oraz poświęcił kościół pw. św. Piotra i św. Jana z Dukli.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.