We Lwowie 3 czerwca zakończył się I Krajowy Kongres Eucharystyczny. Jego zwieńczeniem była uroczysta Msza św., której przewodniczył legat papieski kard. Angelo Comastri.
Kongres, któremu towarzyszyło hasło: „Jezus Chrystus, wczoraj i dziś, ten sam i na wieki”, rozpoczęło się 26 maja w Kijowie i odbywało się we wszystkich ukraińskich diecezjach.
Pielgrzymów i gości ze wszystkich rejonów Ukrainy oraz biskupów i duchownych z Polski, Białorusi, Węgier, Rumunii, Mołdowy, Rumunii, Austrii, którzy zgromadzili się na placu przy Akademii Weterynaryjnej powitał arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki, przewodniczący Konferencji Episkopatu łacińskiego Ukrainy. Przypomniał, że Kongres Eucharystyczny przebiegał w Roku Jubileuszowym 600-lecia przeniesienia stolicy archidiecezji i metropolii z Halicza do Lwowa. Słowa pozdrowienia hierarcha skierował również do wszystkich, którzy łączyli się w tym czasie z uczestnikami zakończenia Kongresu we Lwowie za pośrednictwem TVP „Polonia”.
Wikariusz papieski dla Państwa Miasta Watykanu przekazał pozdrowienie Benedykta XVI do uczestników Kongresu oraz kielich.
Kardynał przewodniczył Mszy św., wygłosił homilię, a potem poprowadził procesję eucharystyczną ulicami miasta do łacińskiej bazyliki metropolitalnej.
„Podczas Mszy św. jak również w trakcie procesji eucharystycznej czułem obecność Jezusa a także obecność waszych serc obok Jezusa. To była dla mnie wielka radość przeżyć z wami te uroczystości. Jak tylko będę miał okazję spotkać Ojca Świętego, podzielę się z nim waszą radością. Mogę was zapewnić, że zabieram ze sobą do Watykanu najpiękniejsze przeżycia, jakich doznałem dotychczas w moim życiu” - powiedział przed lwowską katedrą na zakończenie uroczystości kard. Comastri.
Msza św. miała charakter międzynarodowy. Podczas Eucharystii wierni modlili się w różnych językach. Pochodzący z Węgier i mający obywatelstwo ukraińskie bp Antal Majnek przypomniał, że na Zakarpaciu sprawuje się nabożeństwa po węgiersku, słowacku, niemiecku i ukraińsku. W procesji z darami był też Nigeryjczyk, który mieszka w Charkowie i należy do położonej w tym mieście parafii rzymskokatolickiej.
Przedstawicielom diecezji kiszyniowskiej przekazano składkę na budowę kościoła w Naddniestrzu. Pieniądze zbierano podczas Kongresu we wszystkich diecezjach Kościoła łacińskiego na Ukrainie.
„Bogu niech będą dzięki, że wiara tak umacnia się na Ukrainie a ludzie mogą być szczęśliwi, żyjąc z Panem Bogiem. Kongres Eucharystyczny jest tego dowodem, jak ludzie bardzo pragną duchowości i świętości" – powiedział KAI bp Władysław Blin z Witebska na Białorusi i dodał: "Cieszę się, że mogłem być tutaj. Piękne jest również to, że na ukraińskiej ziemi spotyka się tyle kultur, tyle narodowości, wszyscy się do siebie uśmiechają i chcą razem chwalić Pana Boga”.
Na zakończenie uroczystości odbył się wielki koncert na placu przed katedrą. W obchodach we Lwowie uczestniczyli także przedstawiciele Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, miejscowe władze i konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
"Jesteście umiłowanymi córkami i synami Boga, jesteście umiłowanymi dziećmi Maryi".
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.