Ukraina uczciła Jezusa

We Lwowie 3 czerwca zakończył się I Krajowy Kongres Eucharystyczny. Jego zwieńczeniem była uroczysta Msza św., której przewodniczył legat papieski kard. Angelo Comastri.

Kongres, któremu towarzyszyło hasło: „Jezus Chrystus, wczoraj i dziś, ten sam i na wieki”, rozpoczęło się 26 maja w Kijowie i odbywało się we wszystkich ukraińskich diecezjach.

Pielgrzymów i gości ze wszystkich rejonów Ukrainy oraz biskupów i duchownych z Polski, Białorusi, Węgier, Rumunii, Mołdowy, Rumunii, Austrii, którzy zgromadzili się na placu przy Akademii Weterynaryjnej powitał arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki, przewodniczący Konferencji Episkopatu łacińskiego Ukrainy. Przypomniał, że Kongres Eucharystyczny przebiegał w Roku Jubileuszowym 600-lecia przeniesienia stolicy archidiecezji i metropolii z Halicza do Lwowa. Słowa pozdrowienia hierarcha skierował również do wszystkich, którzy łączyli się w tym czasie z uczestnikami zakończenia Kongresu we Lwowie za pośrednictwem TVP „Polonia”.

Wikariusz papieski dla Państwa Miasta Watykanu przekazał pozdrowienie Benedykta XVI do uczestników Kongresu oraz kielich.

Kardynał przewodniczył Mszy św., wygłosił homilię, a potem poprowadził procesję eucharystyczną ulicami miasta do łacińskiej bazyliki metropolitalnej.

„Podczas Mszy św. jak również w trakcie procesji eucharystycznej czułem obecność Jezusa a także obecność waszych serc obok Jezusa. To była dla mnie wielka radość przeżyć z wami te uroczystości. Jak tylko będę miał okazję spotkać Ojca Świętego, podzielę się z nim waszą radością. Mogę was zapewnić, że zabieram ze sobą do Watykanu najpiękniejsze przeżycia, jakich doznałem dotychczas w moim życiu” - powiedział przed lwowską katedrą na zakończenie uroczystości kard. Comastri.

Msza św. miała charakter międzynarodowy. Podczas Eucharystii wierni modlili się w różnych językach. Pochodzący z Węgier i mający obywatelstwo ukraińskie bp Antal Majnek przypomniał, że na Zakarpaciu sprawuje się nabożeństwa po węgiersku, słowacku, niemiecku i ukraińsku. W procesji z darami był też Nigeryjczyk, który mieszka w Charkowie i należy do położonej w tym mieście parafii rzymskokatolickiej.

Przedstawicielom diecezji kiszyniowskiej przekazano składkę na budowę kościoła w Naddniestrzu. Pieniądze zbierano podczas Kongresu we wszystkich diecezjach Kościoła łacińskiego na Ukrainie.

„Bogu niech będą dzięki, że wiara tak umacnia się na Ukrainie a ludzie mogą być szczęśliwi, żyjąc z Panem Bogiem. Kongres Eucharystyczny jest tego dowodem, jak ludzie bardzo pragną duchowości i świętości" – powiedział KAI bp Władysław Blin z Witebska na Białorusi i dodał: "Cieszę się, że mogłem być tutaj. Piękne jest również to, że na ukraińskiej ziemi spotyka się tyle kultur, tyle narodowości, wszyscy się do siebie uśmiechają i chcą razem chwalić Pana Boga”.

Na zakończenie uroczystości odbył się wielki koncert na placu przed katedrą. W obchodach we Lwowie uczestniczyli także przedstawiciele Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, miejscowe władze i konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9