Modlitwa o pojednanie, jedność i pokój

W Jerozolimie zabrzmiała ekumeniczna modlitwa o pojednanie, jedność i pokój w Ziemi Świętej. Gospodarzami ósmej już edycji tej nadzwyczajnej modlitwy była wspólnota Kościoła ormiańskokatolickiego.

W wigilię prawosławnych obchodów uroczystości Zesłania Ducha Świętego na ekumenicznym nabożeństwie w Jerozolimie modlono się o pojednanie, jedność i pokój. Nabożeństwo ekumeniczne połączyło elementy liturgii wigilii Zesłania Ducha Świętego z celebracją nieszporów ku czci Trójcy Przenajświętszej. Głównym celebransem był bp Joseph Kelekian, egzarcha patriarchalny Kościoła ormiańskokatolickiego w Jerozolimie, aktywnie wspierany w ormiańskich śpiewach przez przedstawiciela apostolskiego Kościoła ormiańskiego.

Łącząc się w jedności z Kościołami obchodzącymi uroczystość Pięćdziesiątnicy według kalendarza juliańskiego liturgia rozpoczęła się błogosławieństwem czterech stron świata. Zwracając się na wchód, zachód, południe i północ odśpiewano fragment Ewangelii według św. Jana, a po nim specjalny hymn oraz modlitwę błogosławieństwa.

Ósmą nadzwyczajną modlitwę o pojednanie, jedności i pokój transmitowało bezpośrednio 12 stacji telewizyjnych. Dzięki relacji prowadzonej przez Franciszkańskie Centrum Medialne w siedmiu językach (angielski, francuski, włoski, hiszpański, portugalski, arabski i ormiański) we wspólną błagalną modlitwę włączyli się chrześcijanie z czterech kontynentów.

Intencją nadzwyczajnej ekumenicznej modlitwy wszystkich Kościołów było pojednanie, jedność i pokój z Bogiem oraz z braćmi, tak w wymiarze indywidualnym, jak i wspólnotowym. Inicjatywa nadzwyczajnej modlitwy zrodziła się w 2005 r. w Jerozolimie, gdzie wszystkie wspólnoty chrześcijańskie rozpoznają swoje historyczne korzenie. Kościół Jerozolimy, „Matka wszystkich Kościołów”, niesie nadzieję prawdziwego pojednania i pokoju, głosząc światu „nawrócenie i przebaczenie grzechów” w imię Jezusa Chrystusa.

W nadzwyczajnej ekumenicznej modlitwie uczestniczył abp Antonio Franco, nuncjusz apostolski w Ziemi Świętej, oraz przedstawiciele jerozolimskich Kościołów katolickich i wspólnot tradycji wschodniej.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8