"Organizatorzy ŚDM liczą na polską młodzież"

Organizatorzy Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro w 2013 r. liczą na liczny udział polskiej młodzieży - podkreślił w sobotę w Warszawie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko z Rzymu.

Reklama

Kard. Ryłko wygłosił homilię podczas mszy św. dla młodych ludzi, w pierwszym dniu obchodów Dnia Dziękczynienia przed Świątynią Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie. Odprawił ją metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

"Dla wielu młodych na całym świecie miejscem szczególnego spotkania z Bogiem stały się w naszych czasach Światowe Dni Młodzieży. W epoce, kiedy tak wielu ludzi Boga odrzuca, żyje tak, jakby Boga nie było, Światowe Dni Młodzieży stały się jakąś wielką przygodą wiary dla milionów chłopców i dziewcząt na wszystkich kontynentach" - powiedział kard. Ryłko.

Watykański hierarcha przypomniał, że ŚDM zainicjował Jan Paweł II. Jak podkreślał kard. Ryłko, wielu ludzi, którzy uczestniczyli w tych spotkaniach, "ma odwagę iść pod prąd narzucanym przez współczesny świat tendencjom". "W czasach, gdy tylu ludzi od Boga odchodzi, gdy szerzy się obojętność religijna, młodzi pokazują, że możliwa jest wiara pełna radości" - podkreślił.

Przed mszą na placu przed Świątynią stanęła wielka bramka o wymiarach 20 m x 5 m x 4 m. Młodzi ludzie mogli pod okiem znanych piłkarzy poćwiczyć umiejętności i wygrać atrakcyjne nagrody m.in. bilety na mecz Euro 2012 na Stadionie Narodowym. Pobity został rekord świata w liczbie strzelonych goli - było ich 571. Pierwszego gola strzelił kard. Nycz. Odbyły się także koncerty.

W niedzielę przed Świątynią Bożej Opatrzności zostanie odprawiona msza św. z udziałem m.in. kard. Ryłki, kard. Nycza i biskupów. Poprzedzi ją pielgrzymka dziękczynna, która wyruszy z pl. Piłsudskiego, a także Marsz dla życia i rodziny pt. "Rodzina receptą na kryzys" - z pl. Trzech Krzyży. Podobne marsze mają się odbyć w 60 miastach Polski.

Po mszy nastąpi otwarcie Miasteczka dla Dzieci oraz wypuszczenie baloników "Dziękuję" do nieba. Po mszy św. przewidziane są występy artystów, m.in. Majki Jeżowskiej, Joszko Brody, Mietka Szczęśniaka oraz zespołów Brathanki, Raz Dwa Trzy, i Maleo Regge Rockers. Ma być program dla dzieci w wieku do 12 lat, m.in. gra, teatrzyk, wspólne śpiewanie. Obchody zakończą się wystawieniem Najświętszego Sakramentu w Czarnej Monstrancji, przywiezionej ze Śląska przez górników oraz modlitwą.

Wydarzeniom sobotnio-niedzielnym będzie towarzyszyła zbiórka funduszy na rzecz budowy Świątyni Opatrzności Bożej. W niedzielę w parafiach w całej Polsce zostanie odczytany list pasterski kard. Nycza i odbędzie się zbiórka przykościelna do puszek na dokończenie budowy Świątyni.

Dzień Dziękczynienia, który jest obchodzony w pierwszą niedzielę czerwca, został ustanowiony w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Nycza. Jego idea związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej. O budowie świątyni jako narodowego wotum wdzięczności, przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski kard. Józef Glemp.

Budowa świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich w Warszawie została zainaugurowana 23 listopada 2002 r. Tego dnia symboliczną "pierwszą łopatę" wbił w ziemię prymas Józef Glemp. Wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się 2 maja 2002 r. z udziałem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i przedstawicieli Episkopatu Polski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama