Pod hasłem „Dziękujemy za dar życia i rodzinę”, 3 czerwca już po raz piąty obchodzone będzie Święto Dziękczynienia.
Modlitwie, koncertom i zabawie przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie towarzyszyć będzie w całym kraju zbiórka pieniędzy na dokończenie świątyni. W przeddzień Święta Dziękczynienia odbędzie się Spotkanie Młodych na Polach Wilanowskich, podczas którego młodzi będą bić rekord świata w strzelaniu goli do Wielkiej Bramki.
Głównym motywem tegorocznego spotkania jest rodzina, bowiem w tym samym czasie w Mediolanie odbywać się będzie spotkanie rodzin z całego świata z papieżem Benedyktem XVI – przypomniał podczas dzisiejszej konferencji prasowej kard. Kazimierz Nycz. Zdaniem metropolity warszawskiego „współczesny świat poświęca sprawom życia i rodziny za mało uwagi, czasu i serca”.
Doroczne Święto Dziękczynienia podobnie jak w latach ubiegłych ma mieć charakter rodzinnego święta, podczas którego wartości uniwersalne oraz piknik łączą się z duchowym przeżywaniem i wydarzeniami o charakterze religijnym.
Uroczystość rozpocznie się o godz. 8.00 na Placu Piłsudskiego skąd na 12-kilometrową trasę ruszy pielgrzymka do Świątyni Opatrzności Bożej. Dwa kilometry przed świątynią na Polach Wilanowskich procesja, w której iść będą m.in. górnicy, połączy się z Marszem dla Życia i Rodziny.
O godz. 12.00 na placu przed Świątynią zostanie odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna, w której będą uczestniczyć przedstawiciele Episkopatu Polski. Liturgię odprawi i homilię wygłosi kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.
W obchody Święta Dziękczynienia włączają się przedstawiciele miast papieskich i różnych grup zawodowych. W tegorocznych uroczystościach wezmą udział górnicy, którzy przywiozą ze sobą, wykonaną z węgla Czarną Monstrancję.
„Podkreślając ogólnopolski wymiar Wotum Wdzięczności Narodu Polskiego do współuczestnictwa w obchodach Święta Dziękczynienia chciałbym zapraszać te środowiska, które mają szczególne powody do dziękowania. W tym roku są to górnicy, których ciężka praca i ryzyka z nią związane każą pokładać nadzieję nie tylko w wysiłkach ludzkich, ale i w Opatrzności Bożej” – zaznacza kard. Nycz.
Po Mszy św. przewidziane są występy artystów. Zaśpiewa Majka Jeżowska, Brathanki, Raz Dwa Trzy, Joszko Broda, Mietek Szcześniak i Maleo Reggae Rockers. – Przygotowaliśmy też specjalny program dla dzieci w wieku do 12 lat – grę pod hasłem „Dziękuję znaczy Kocham”, w której najmłodsi będą mogli wziąć udział wraz z rodzicami – mówi Piotr Gaweł, prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej. W trakcie tej gry dzieci nauczą się postawy wdzięczności. Na specjalnie przygotowanych punktach, utworzonych z gigantycznych liter, których jest dokładnie tyle, ile w słowie „Dziękuję”, dzieci będą uczestniczyły w grach, zabawach i konkursach.
O godzinie 15:00 uczestnicy obchodów Święta Dziękczynienia wypuszczą do nieba baloniki wdzięczności.
a o 21.37 będzie można podziwiać iluminację Świątyni. Tuż przed iluminacją zostanie wystawiony Najświętszy Sakrament w Czarnej Monstrancji. – Przez cały dzień wszyscy przybyli, a zwłaszcza darczyńcy, będą mieli możliwość obejrzenia postępu prac na budowie Świątyni Opatrzności Bożej – mówi Piotr Gaweł.
W przeddzień Święta Dziękczynienia, w sobotę 2 czerwca na Polach Wilanowskich odbędzie się Spotkanie Młodych „Między Madrytem a Rio”. Tuż przed Euro 2012 będą oni mogli zasmakować sportowych emocji. Na placu przed Świątynią stanie wielka bramka o wymiarach 20 m x 5 m x 4 m, zaś wszyscy chętni – po uprzednim zarejestrowaniu się sms-em będą mogli bić rekord w strzelaniu goli. Zabawa rozpocznie o godz. 13.00, kiedy to jako pierwszy na bramkę strzelać będzie kard. Nycz.
„To strzelanie to bardziej zabawa, niż próba sportowa na serio. Mamy jednak nadzieję, ze uda nam się zdobyć jakiś okazały wynik, czyli rekord” – mówi Maciej Iwański, dziennikarz sportowy TVP, który poprowadzi imprezę.
Na wydarzeniu nie zabraknie znanych piłkarzy, młodzież będzie mogła poćwiczyć umiejętności piłkarskie i wygrać atrakcyjne nagrody m.in. bilety na mecz Euro 2012 na Stadionie Narodowym, 10 biletów na mecz Polska – Andora, piłki Adidas, plecaki, koszulki i plakaty z podpisami piłkarzy.
Aby wziąć udział w akcji należy wysłać sms o treści GOL na nr 72551 (koszt 2 zł + VAT), zarejestrować się na stronie www.wielkabramka.pl, przynieść dowód osobisty lub legitymację szkolną i być z nami w sobotę 2 czerwca.
O 15.00 rozpocznie sie występ artystyczny prowadzony przez Darka Malejonka z Maleo Reagge Rockers połączony z prezentacją wspólnot i ruchów katolickich, natomiast na godz. 16.00 zaplanowano program prowadzony przez Krucjatę Wyzwolenia Człowieka (Ruch Światło – Życie). Jedną z atrakcji tego programu będzie taneczny flash mob.
O godz. 17.00 na placu przed Świątynią rozpocznie się Msza święta, której będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosi kard. Stanisław Ryłko. Liturgię koncelebrować będą wyświęceni tego dnia neoprezbiterzy Archidiecezji Warszawskiej.
Wydarzeniom 2 i 3 czerwca będzie towarzyszyła zbiórka funduszy na rzecz budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Dochody z smsa charytatywnego wysyłanego 2 czerwca przeznaczone będą na wsparcie pokrycia kopuły Świątyni Opatrzności Bożej, zaś 3 czerwca w parafiach w całej Polsce zostanie odczytany List Pasterski Kardynała Nycza i odbędzie się zbiórka przykościelna do puszek.
„Jesteśmy wdzięczni wszystkim darczyńcom, wspierającym budowę Świątyni Opatrzności, która jest Wotum Wdzięczności Narodu obiecanym przez Sejm Wielki w 1971 roku” – podkreśla kard. Nycz.
„Świątynia powstaje wyłącznie dzięki darowiznom. Obecnie budowa wkroczyła w decydujący etap. – Rozstrzygnęliśmy przetarg na prace budowlane nad kopułą. Właśnie ruszyły przygotowania do kładzenia poszycia i pierwszych warstw blachy” – dodaje Piotr Gaweł.
Świątynię Opatrzności Bożej budujemy wszyscy i dla wszystkich – podkreślał podczas konferencji prasowej metropolita warszawski. Zachęcał do udziału w wydarzeniach 2 i 3 czerwca: w sobotę głównie dorosłych, zaś w niedzielę – rodziców z dziećmi. Wyraził przy tym nadzieję, że ogólnopolska zbiórka na dokończenie budowy wilanowskiej świątyni przyniesie dobry efekt.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.