Zasady organizacji i finansowania nauczania religii w szkołach nie ulegają zmianie - powiedziała minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas na spotkaniu z dyrektorami wydziałów katechetycznych, które odbyło się 31 maja we Wrocławiu.
Minister Szumilas przyjęła zaproszenie na spotkanie, wystosowane przez bp. Marka Mendyka, przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski.
Jak głosi komunikat MEN, w trakcie spotkania omawiano zapisy dotyczące przedmiotu religia w znowelizowanym rozporządzeniu w sprawie ramowych planów nauczania w poszczególnych typach szkół.
W mającym wejść w życie 1 września rozporządzeniu MEN ws. ramowego planu nauczania, zapis o bezpłatnym nauczaniu religii i etyki przesunięto z przepisów o ramowym planie nauczania do części poświęconej szkolnemu planowi nauczania. To rozbudziło obawy, że religia stanie się przedmiotem płatnym. Zgodnie bowiem z art. 7.1 ustawy o systemie oświaty, szkołą publiczną jest ta, która zapewnia bezpłatne nauczanie, ale tylko „w zakresie ramowych planów nauczania”.
Minister edukacji narodowej zapewniła dziś, że zmiany w tym zakresie są "redakcyjne" i mają w rozporządzeniu "czysto porządkowy charakter, a intencją rządu jest utrzymanie dotychczasowych zasad finansowania i organizacji lekcji religii w szkołach, co wynika z innych, wyższych aktów prawnych, m.in. Konstytucji RP i Konkordatu".
Podczas spotkania we Wrocławiu dyskutowano również o zasadach organizowania i finansowania nauczania religii w przedszkolach, o obniżeniu wieku obowiązku szkolnego, a także o wprowadzanej do szkół ponadgimnazjalnych od września 2012 roku nowej podstawie programowej - poinformowano w komunikacie MEN.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor elekt Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dominikanin o. prof. Jacek Salij.
Spotkanie z minister było częścią dwudniowego Ogólnopolskiego Spotkania Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych z całego kraju.
13 maja br. grupa osób skrzywdzonych w Kościele skierowała list do Rady Stałej Episkopatu Polski.