Nowa polska strona Wspólnoty Chemin Neuf wystartowała 26 maja.
Nową stronę Wspólnoty można odwiedzić pod adresem www.chemin-neuf.pl
- Jest to część międzynarodowego projektu całej Wspólnoty, który powoli się rozwija. Obecnie jest już kilka wersji językowych w podobnym kształcie i funkcjonalności. Ta powstała dzięki dużej pracy i determinacji dwóch braci z naszej Wspólnoty, Maurycego Gontarczyka oraz Rafała Piekarskiego - mówi Zbigniew Słup, odpowiedzialny Wspólnoty Chemin Neuf w Polsce.
Wspólnota Chemin Neuf wywodzi się z grupy modlitewnej, powstała w 1973 r. w Lyonie (Francja) i jest Wspólnotą katolicką o powołaniu ekumenicznym. Liczy dzisiaj prawie 2000 członków w około trzydziestu krajach.
"Małżeństwa, rodziny, osoby konsekrowane: wszyscy oni wybrali przygodę życia wspólnotowego, idąc za Chrystusem ubogim i pokornym, aby służyć Kościołowi i światu" czytamy na stronie wspoólnoty.
W Polsce Wspólnota Chemin Neuf gromadzi obecnie 80. członków mieszkających głównie w Warszawie i Łodzi, a także Kutnie, Łowiczu, Łącku, Lublinie. Przeważająca większość z nich żyje we „fraterniach dzielnicy”, ale niektórzy – we „fraterniach życia” (w Warszawie, Warszawie-Wesołej, w Łodzi, w Mistowie k. Mińska Maz. i w Ćmiłowie k. Lublina).
W okresie wakacyjnym Wspólnota organizuje dla małżeństw tzw. sesje Kana. Pierwsza sesja Kana odbyła się w Polsce w 1994 roku. W powtarzanych corocznie sesjach uczestniczyło od tego czasu blisko 670 małżeństw, z czego połowa kontynuowała (lub kontynuuje) dalszą formację.
Niemal od początku swojego istnienia w Polsce Wspólnota prowadzi także tygodniowe rekolekcje ignacjańskie, a od kilku lat cieszące się dużym powodzeniem rekolekcje uzdrowienia wewnętrznego.
Dla młodzieży organizowane są sesje letnie, weekendy tematyczne, rekolekcje w ciszy i wakacyjne wyjazdy na międzynarodowe spotkania i rekolekcje. Rozwija się powstały w 2007 roku Dom Studencki Wspólnoty Chemin Neuf w Łodzi proponujący studentom oprócz zakwaterowania i wyżywienia formację chrześcijańską (zob. Akademik w Łodzi).
Obecnie Wspólnota prowadzi dwie parafie na terenie Diecezji Warszawsko-Praskiej - pw. Matki Bożej Fatimskiej w Mistowie (od 2009 r.) i pw. Opatrzności Bożej w Warszawie-Wesołej (od 2011 r.)
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).