Relikwie Jana Pawła II w Piekarach - zaproszenie na pielgrzymkę

Zgodnie z trwającą kilkadziesiąt lat tradycją, w ostatnią niedzielę maja, 27 maja, w Piekarach Śląskich odbędzie się pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

Zapraszając do wzięcia w niej udziału metropolita katowicki abp Wiktor Skworc napisał w liście odczytanym we wszystkich kościołach archidiecezji: „Niech tegoroczna pielgrzymka będzie też realizacją hasła V Metropolitalnego Święta Rodziny Przez pokolenia. Niech zatem na piekarskim wzgórzu zgromadzą się ojcowie ze swoimi synami, całe męskie gałęzie rodzin, znajomi i sąsiedzi. Niech to będzie pielgrzymka Przez pokolenia i pokolenia łącząca”.

Podczas tegorocznej pielgrzymki metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz wprowadzi do piekarskiego sanktuarium relikwie bł. Jana Pawła II. „W pewnym sensie spełni się zapewnienie Ojca Świętego, że z tego wzgórza się nie wyprowadzi” – zauważa abp Skworc. Kard. Dziwisz będzie przewodniczył Mszy świętej, słowo Boże wygłosi abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, do niedawna sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Z młodymi pielgrzymami w czasie Godziny młodzieżowej o godz. 14.00 spotka się m.in. bokser Tim Guénard oraz pochodzący z Mysłowic-Wesołej bp Piotr Greger, nowy biskup pomocniczy diecezji bielsko–żywieckiej.

Zgodnie z tradycją pielgrzymkę poprzedzi XXI Piekarskie Sympozjum Naukowe poświęcone zagadnieniu: „Dom, w którym rodzi się wspólnota – rodzina, społeczeństwo, Kościół”. Mówi dr Mariola Kozubek z Zakładu Nauk o Rodzinie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Sympozjum odbędzie się w dniach 25-26 maja br. 25 maja w Auli Wydziału Teologicznego UŚ podjęta będzie tematyka: rodzina-domem; 26 maja w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich obrady będą dotyczyły zagadnienia wspólnotowości w życiu społecznym oraz rzeczywistości Kościoła jako domu, w perspektywie ekumenicznej.

Jak zwraca uwagę ks. dr hab. Antoni Bartoszek z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, podczas pierwszego dnia sesji głos zabierze m. in. matka, która straciła 6-miesięczne dziecko po ciężkiej chorobie nowotworowej. Da świadectwo o doświadczeniu Boga w tym ekstremalnym przeżyciu. Świadectwo to jest szeroko opisane przez nią w książce.

Podobnie jak w poprzednich latach w dniu pielgrzymki, w niedzielę, 27 maja br. w Centrum Pielgrzymkowym obok probostwa w Piekarach Śl. Funkcjonować będzie punkt obsługi prasowej, w którym w miarę możliwości dostępne będą pod embargiem pełne teksty wystąpień zaplanowanych w czasie uroczystości. Punkt będzie czynny od godz. 9.30.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8