Podczas stołecznych obchodów Roku Piotra Skargi kard. Kazimierz Nycz odsłonił jego popiersie w kościele jezuitów na Starówce.
Uroczystość rozpoczęła się od odsłonięcia na lewym filarze świątyni popiersia ks. Piotra Skargi. W obecności prezydent Warszawy i przełożonego wielkopolsko-mazowieckiej prowincji jezuitów o. Tomasza Kota SJ rzeźbę odsłonił kard. Nycz. Jest ona kopią popiersia Skargi z krakowskiego kościoła św. Piotra i Pawła, w którym wybitny jezuita jest pochowany.
Kard. Nycz przypominając jego postać w czasie Mszy, którą wraz z duchowieństwem diecezjalnym i zakonnym sprawował w intencji ojczyzny i Kościoła, podkreślił, że był on człowiekiem wielkiej służby Kościołowi i ojczyźnie, której poświęcił swoje życie.
Metropolita warszawski przestrzegał przed próbą „zamykania Kościoła, jakoby miał on być ustanowiony tylko dla niektórych”. - Nie wolno Kościoła zamykać, w imię często fałszywej troski o jego czystość gdyż Bóg przyszedł powołać nie sprawiedliwych ale grzeszników. Wszyscy przecież jesteśmy słabi i grzeszni” – wyjaśniał.
Kaznodzieja zwrócił też uwagę, iż jedność Kościoła i jedność Polski była szczególną troską ks. Skargi. To przed czym przestrzegał na początku XVII wieku okazało się proroctwem, które się ziściło. – Polska i dziś musi się zrosnąć i zjednoczyć – apelował przywołując słowa wybitnego jezuity: „skłońcie się do zgody”. Wskazywał też, że „drogi do jedności prowadzą przez miłość, przez pokorę, gdyż trzeba się pochylić i skłonić. Drogi do jedności prowadzą przez świadectwo, czasem aż do męczeństwa”. - Matce Bożej Łaskawej polecamy naszą ojczyznę, „ziemię trudnej jedności”, polecamy nasze miasto – Warszawę – modlił się kard. Nycz.
Na zakończenie Mszy, prezydent miasta stołecznego odczytała akt zawierzenia Warszawy jej patronce - Matce Bożej Łaskawej, czczonej w sanktuarium na Starym Mieście. Budowę tej świątyni zainicjował sam ks. Piotr Skarga.
Na uroczystość przybyli liczni warszawiacy, obecny był także poseł Rafał Grupiński – parlamentarny inicjator Roku Piotra Skargi. Uroczystość uświetnił Warszawski Chór Chłopięcy i Męski przy Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pod dyrekcją prof. Krzysztofa Kusiela - Moroza.
Przesłanie do uczestników uroczystości skierował prezydent RP Bronisław Komorowski. Wyraził w nim radość, że odsłonięte dziś popiersie będzie przypominać mieszkańcom Warszawy i turystom o jednej z najwybitniejszych osobowości w dziejach Kościoła i państwa polskiego. Odnosząc się do „Kazań Sejmowych” prezydent RP stwierdził, że „życie społeczne i polityczne zawsze bywa pełne sporów i kontrowersji. Najważniejsze jednak, byśmy w toczonych polemikach nie zapominali o nadrzędnej racji jaką winno być dążenie do powszechnej zgody oraz świadomość, że swoją pracę dla Polski prowadzimy wspólnie i ku ogólnemu pożytkowi”. Niech na tej drodze ks. Piotr Skarga będzie jednym z naszych duchowych przewodników – podkreślił prezydent Bronisław Komorowski.
Z kolei Prymas Polski abp Józef Kowalczyk w swoim przesłaniu na stołeczne obchody Roku Piotra Skargi zwrócił uwagę na aktualność przesłania jego „Kazań Sejmowych”. Zapewnił o modlitwie o dar mądrości dla współczesnych Polaków, aby kulturą bycia i działania pomnażali dobro ojczyzny. O swojej duchowej łączności zapewnił też metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Piotr Skarga, najwybitniejszy kaznodzieja w dziejach dawnej Rzeczpospolitej urodził się w 1536 roku w Grójcu k.Warszawy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1564 roku. Pięć lat później rozpoczął jezuicki nowicjat w Rzymie oraz studia w Kolegium Rzymskim. Po dwóch latach wrócił do Polski. Pracował w Pułtusku, we Lwowie, Jarosławiu, Warszawie, Płocku i Wilnie, gdzie w 1579 roku został pierwszym rektorem Akademii Wileńskiej. Pracę w Krakowie rozpoczął w 1584 roku, gdzie założył Arcybractwo Miłosierdzia Bogarodzicy, Bank Pobożny, który udzielał bezprocentowych pożyczek i Skrzynkę św. Mikołaja gromadzącą posagi dla ubogich panien. Pisał skargi ubogim analfabetom; stąd uzyskał swój przydomek – Skarga.
Piotr Skarga zasłynął jako gorliwy kaznodzieja, obrońca wiary, patriota, filantrop. Umiłowanie Kościoła i ojczyzny oraz troska o dobro wspólne były tematem przewodnim jego działalności. Jest autorem największych dzieł I Rzeczpospolitej. Kaznodzieja zmarł w 1612 roku, w Krakowie.
Z okazji przypadającej w tym roku czterechsetnej rocznicy jego śmierci Sejm RP przyjął uchwałę stanowiącą Rok 2012 Rokiem Piotra Skargi. Obchody związane są z trzema najważniejszymi wydarzeniami: datą urodzenia Skargi (2 lutego w Grójcu), uroczystością w kościele Matki Boskiej Łaskawej w Warszawie, którego budowę zainicjował Skarga (12 maja), oraz datą jego śmierci (27 września w Krakowie). W ramach obchodów organizowane są seminaria i konferencje naukowe poświęcone osobie Piotra Skargi.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.