Niemiecka benedyktynka, żyjąca w latach 1089-1179, będzie kanonizowana.
Decyzję w tej sprawie ogłosił 10 maja Benedykt XVI podczas audiencji w Watykanie dla prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato. Papież zatwierdził też 17 dekretów dotyczących łącznie 52 sług Bożych z Włoch, Austrii, Ekwadoru, Czech, Hiszpanii, USA, Brazylii, Francji i Niemiec. Ponadto 14 marca Ojciec Święty zatwierdził dekret dotyczący kubańskiego kapłana Feliksa Vareli Moralesa (1788-1853).
Wśród nowych kandydatów na ołtarze jest 7 kobiet; 4 dekrety dotyczą uznania męczeństwa 39 osób – kapłanów i świeckich – z Czech, Hiszpanii i Włoch (chodzi o kapłana, zamęczonego w Niemczech w 1944). W 2 wypadkach chodzi o uznanie cudów, do jakich doszło za wstawiennictwem dwojga sług Bożych, a 12 dekretów uznaje cnoty heroiczne poszczególnych kandydatów na ołtarze.
Na szczególną uwagę zasługuje dekret o uznaniu cnót ks. Feliksa Franciszka Józefa od Niepokalanego Poczęcia Vareli Moralesa z Kuby, który w swym kraju jest czczony jako bohater narodowy, również przez władze świeckie, choć głównie za zasługi dla kultury i nauki. O wyniesieniu go na ołtarze mówiono już wcześniej, m.in. w czasie podróży Jana Pawła II na wyspę w styczniu 1998.
W gronie męczenników jest 35 kapłanów i 4 świeckich, którzy zginęli za wiarę: w 1611 w Czechach – franciszkanin Fryderyk Bachstein i jego 13 towarzyszy, w Hiszpanii w latach 1936-37 – 21 zakonników (dominikanie i Synowie Świętej Rodziny Jezusa) i troje świeckich oraz w Niemczech w 1944 – świecki z Włoch Odoardo Focherini (1907-44).
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.