W Rzymie katecheci z całej Europy będą dzielić się doświadczeniami pracy z młodzieżą.
W dniach 7-10 maja w rzymskim Domu Mariae odbędzie się XII Europejski Kongres Katechetyczny, zorganizowany przez Radę Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Wezmą w nim udział biskupi i dyrektorzy urzędów, zajmujących się katechezą w swoich krajach, a szczególną uwagę poświęcą oni dzieciom i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat. Obrady przebiegać będą pod hasłem „Inicjacja chrześcijańska w perspektywie nowej ewangelizacji”.
Spotkanie rozpocznie się po południu 7 maja. Referat wprowadzający wygłosi przewodniczący Komisji CCEE „Katecheza, szkoła i uniwersytet”, arcybiskup Westminsteru i przewodniczący episkopatu Anglii i Walii abp Vincent Nichols, po czym zebrani wysłuchają jeszcze dwóch referatów.
Kolejne dni poświęcone będą różnym aspektom głównego tematu Kongresu, np. wynikom badań, przeprowadzonych na naszym kontynencie nt. inicjacji chrześcijańskiej, roli katechezy i Mszy św. w przygotowaniach do I komunii św., katechezie w kontekście obrzędu bierzmowania, inicjacji w dynamice wiary itp. Ponadto przedstawiciele krajowych komisji ds. katechizacji zapoznają zebranych z jej stanem w swych Kościołach lokalnych.
Zarówno sam Kongres, jak i wybrany temat nawiązują do zapowiedzianego na październik br. Synodu Biskupów nt. nowej ewangelizacji, a także do przypadających w tym roku ważnych rocznic: 20. – ogłoszenia Katechizmu Kościoła Katolickiego i 50. – otwarcia Soboru Watykańskiego II. Wpisują się również w Rok Wiary, który 11 października br. rozpocznie w całym Kościele Benedykt XVI.
Wieczorem 9 maja – w 62. rocznicę ogłoszenia przez ówczesnego ministra spraw zagranicznych Francji Roberta Schumana Deklaracji w sprawie jedności Europy – w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej zostanie odprawiona Msza za Europę. Będzie jej przewodniczył prymas Węgier kard. Péter Erdő, stojący na czele CCEE, a jednym z dwóch koncelebransów będzie wiceprzewodniczący Rady abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Spodziewany jest udział ambasadorów państw europejskich przy Stolicy Apostolskiej.
W tym samym dniu, od wielu lat obchodzonym w naszej części świata jako Dzień Europy, CCEE zamierza uruchomić nowy portal informacyjny episkopatów europejskich – Eurocathinfo „jako znak wspólnoty między instytucjami biskupimi kontynentu”. Jego prezentacja ma nastąpić na konferencji prasowej 9 maja.
I kongres biskupów i krajowych dyrektorów ds. katechezy w Europie odbył się w dniach 17-21 czerwca 1979 w Rzymie pod hasłem „Katecheza jako seria wędrówek: wychowanie moralne i katecheza wspólnotowa”. Odtąd kolejne takie spotkania zwoływano co 3-4 lata, na ogół do stolicy Włoch. Tylko VI kongres odbył się w dniach 13-16 maja 1993 we Fryzyndze (Niemcy).
Rada Konferencji Biskupich Europy powstała w 1971 jako dobrowolne stowarzyszenie episkopatów naszego kontynentu. Obecnie należą do niej 33 konferencje krajowe, reprezentowane przez swych przewodniczących (z Polski jest nim abp Józef Michalik z Przemyśla), oraz arcybiskupi Luksemburga i Monako, arcybiskup Cypru dla maronitów, biskup kiszyniowski (Mołdawia) i greckokatolicki biskup mukaczewski.
Przewodniczącym Rady jest od 2006 prymas Węgier, arcybiskup budapeszteński i ostrzyhomski kard. Péter Erdő, a dwoma jego zastępcami są: arcybiskup Genui kard. Angelo Bagnasco i arcybiskup Przemyśla Józef Michalik. Sekretarzem generalnym jest portugalski kapłan ks. Duarte da Cunha, a stała siedziba Sekretariatu Generalnego mieści się w Sankt Gallen w Szwajcarii.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).