Na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie zaprezentowano w czwartek 25 października Wideokatechizm Kościoła Katolickiego.
Z inicjatywą wydania Wideokatechizmu wyszedł w roku 2013 ks. Giuseppe Costa, były dyrektor Libreria Editrice Vaticana. Podczas prezentacji, oprócz pomysłodawcy, byli obecni między innymi: abp Rino Fisichella, odpowiedzialny za Papieską Radę Popierania Nowej Ewangelizacji, reżyser filmu - Gjon Kolndrekaj, oraz ks. Vincenzo Vitale z Edycji Świętego Pawła, której powierzono dystrybucję filmu.
Kilka danych. Film trwa 25 godzin i jest podzielony na 46 odcinków. Zrealizowany jest w technologii 4K.Kręcono go w 70 krajach świata, w 16 tysiącach lokalizacji, a do jego realizacji zaangażowano 60 tysięcy osób, reprezentujących około 200 zawodów.
Gjon Kolndrekaj tak mówił o swoim projekcie: "Pilotażowe fragmenty zrobiliśmy ze sławnymi ludźmi. Ale nic z tego nie wyszło. Dlatego postanowiliśmy nawiązać do nauczania papieża Franciszka i powiedzieliśmy: wyprowadzimy Katechizm na place, do ludzi mieszkających na przedmieściach. I pojechaliśmy w świat, łącząc poszczególne fragmenty Katechizmu z różnymi osobowościami. Niektóre sceny, na przykład czytający pacjent opieki paliatywnej, były naprawdę wzruszające.
Natomiast abp Fisichella zwrócił uwagę umiejętne wykorzystanie głosów czytających teksty oraz piękna natury i sztuki. "W ten sposób piękno tego, co można zobaczyć, łączy się z głębia tekstów w sposób wyjątkowy, odkrywa się znaczenia, do jakich trudno dotrzeć tylko w lekturze osobistej Katechizmu."
Film będzie dostępny od 1 stycznia 2019 roku. Młodych z pewnością zainteresuje dostępność za pomocą aplikacji. Przewidziane są w przyszłości także wersje kinowe.
Nie ulega wątpliwości, że ta produkcja z pewnością będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno katechetów, jak i młodych, a także ludzi będących z dala od Kościoła.
Obecny Katechizm Kościoła Katolickiego został wydany w roku 1992 z inicjatywy świętego Jana Pawła II. Redakcję powierzono ówczesnemu prefektowi Kongregacji Doktryny Wiary, kardynałowi Ratzingerowi. W następnych latach jego fragmenty zostały przepracowane dla młodych w popularnej wersji YouCat oraz DoCat. Ta ostatnia, przygotowana na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, została wręczona także młodym podczas trwającego Synodu Biskupów.
Zobacz zwiastun:
Vatican News - Italiano
Videocatechismo: anteprima mondiale all'Università Gregoriana
Modlitwa Pańska w nowym Wideokatechizmie:
Vatican News - Italiano
Videocatechismo: il Pater Noster cantato da Tiziana Rivale
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.