Wideokatechizm

Na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie zaprezentowano w czwartek 25 października Wideokatechizm Kościoła Katolickiego.

Z inicjatywą wydania Wideokatechizmu wyszedł w roku 2013 ks. Giuseppe Costa, były dyrektor Libreria Editrice Vaticana. Podczas prezentacji, oprócz pomysłodawcy, byli obecni między innymi: abp Rino Fisichella, odpowiedzialny za Papieską Radę Popierania Nowej Ewangelizacji, reżyser filmu - Gjon Kolndrekaj, oraz ks. Vincenzo Vitale z Edycji Świętego Pawła, której powierzono dystrybucję filmu.

Kilka danych. Film trwa 25 godzin i jest podzielony na 46 odcinków. Zrealizowany jest w technologii 4K.Kręcono go w 70 krajach świata, w 16 tysiącach lokalizacji, a do jego realizacji zaangażowano 60 tysięcy osób, reprezentujących około 200 zawodów.

Gjon Kolndrekaj tak mówił o swoim projekcie: "Pilotażowe fragmenty zrobiliśmy ze sławnymi ludźmi. Ale nic z tego nie wyszło. Dlatego postanowiliśmy nawiązać do nauczania papieża Franciszka i powiedzieliśmy: wyprowadzimy Katechizm na place, do ludzi mieszkających na przedmieściach. I pojechaliśmy w świat, łącząc poszczególne fragmenty Katechizmu z różnymi osobowościami. Niektóre sceny, na przykład czytający pacjent opieki paliatywnej, były naprawdę wzruszające.

Natomiast abp Fisichella zwrócił uwagę umiejętne wykorzystanie głosów czytających teksty oraz piękna natury i sztuki. "W ten sposób piękno tego, co można zobaczyć, łączy się z głębia tekstów w sposób wyjątkowy, odkrywa się znaczenia, do jakich trudno dotrzeć tylko w lekturze osobistej Katechizmu."

Film będzie dostępny od 1 stycznia 2019 roku. Młodych z pewnością zainteresuje dostępność za pomocą aplikacji. Przewidziane są w przyszłości także wersje kinowe.

Nie ulega wątpliwości, że ta produkcja z pewnością będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno katechetów, jak i młodych, a także ludzi będących z dala od Kościoła.

Obecny Katechizm Kościoła Katolickiego został wydany w roku 1992 z inicjatywy świętego Jana Pawła II. Redakcję powierzono ówczesnemu prefektowi Kongregacji Doktryny Wiary, kardynałowi Ratzingerowi. W następnych latach jego fragmenty zostały przepracowane dla młodych w popularnej wersji YouCat oraz DoCat. Ta ostatnia, przygotowana na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, została wręczona także młodym podczas trwającego Synodu Biskupów.

Zobacz zwiastun:

Vatican News - Italiano Videocatechismo: anteprima mondiale all'Università Gregoriana

Modlitwa Pańska w nowym Wideokatechizmie:

Vatican News - Italiano Videocatechismo: il Pater Noster cantato da Tiziana Rivale

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10