Kapela Jasnogórska grała na chwałę Boga

Kolejna partia historycznych instrumentów muzycznych wróciła po konserwacji do Muzeum 600-lecia na Jasnej Górze. Mandolinę, 10 rogów, dwie wiolonczele i dwa kotły należące do dawnej Kapeli Jasnogórskiej przywieźli konserwatorzy z Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Reklama

"To konserwacja instrumentów znakomitej kapeli, która grała na chwałę Boga, na chwałę Matki Najświętszej, towarzyszyła sprawowanym liturgiom w sanktuarium, grała na powitanie pielgrzymów" - powiedział o. Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska i krajowy duszpasterz muzyków kościelnych. Podkreślił, że kolekcja ta ma olbrzymie znaczenie dla polskiej kultury muzycznej.

Instrumenty zostały poddane pełnej konserwacji. Obiekty zdezynfekowano, oczyszczono chemicznie i zabezpieczono. Usunięto zanieczyszczenia i zabrudzenia. Pracom konserwatorskim towarzyszą prace dokumentacyjne, których efektem będzie opublikowanie katalogu instrumentów. Nad dokumentacją czuwa dr Alina Mądry z Muzeum Instrumentów Muzycznych i Katedry Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Współpraca dr Mądry z paulinami rozpoczęła się przed dwoma laty. Podczas pierwszej wizyty chodziło o sprawdzenie, co kryje jasnogórski zbiór. Z czasem okazało się, że to dobrze zachowane i niezwykle cenne instrumentarium. Dziś dr Mądry mówi, że obcowanie z tymi przedmiotami to doznanie mistyczne.

"Po pierwszych takich pracach merytorycznych nad tym, czyli instrument po instrumencie, jak siedzieliśmy tutaj nocami, prześwietlaliśmy to lampą, badając, czy są to lakiery z epoki, np. instrumentów lutniczych, odkrywaliśmy sygnatury, potem sprawdzaliśmy to z naszymi fachowymi podręcznikami, to okazywało się krok po kroku, że te instrumenty, pochodzące z XVIII głównie i XIX wieku, są instrumentami najlepszych budowniczych w Europie" - objaśniła dr Mądry, cytowana przez biuro prasowe sanktuarium.

O. Kilnar podkreślił, że katalog instrumentów należących do Kapeli Jasnogórskiej stanowi znakomity materiał badawczy dla wszystkich szkół muzycznych w Polsce i dla wszystkich, którzy zajmują się muzyką i cenią piękno muzyki sakralnej. Do konserwacji pozostała jeszcze jedna, ostatnia już, partia jasnogórskich instrumentów, m.in. barokowe trąbki clarino, dwie harfy i cztery kotły.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7