Wielu pytało: Czy Ratzinger da radę?

Na wielką owocność siedmiu lat pontyfikatu Benedykta XVI, znaczonego całkowitym zawierzeniem Panu i ofiarną służbą Bogu i Kościołowi zwraca uwagę ks. Federico Lombardi SJ.

Reklama

Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej w cotygodniowym felietonie dla magazynu Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego (CTV) „Octava Dies”. zaznacza, że także w roku bieżącym czeka nas wiele wydarzeń, zaplanowanych przez Ojca Świętego. 16 kwietnia Benedykt XVI kończy 85 lat, zaś 19 kwietnia minie 7 lat od wyboru kard. Josepha Ratzingera na Stolicę Piotrową.

Ks. Lombardi przypomina, że kiedy kard. Joseph Ratzinger w już zaawansowanym wieku został wybrany na papieża, po latach naznaczonych chorobą jego wielkiego Poprzednika, wielu obserwatorów stawiało sobie pytanie, czy rozpoczynający się pontyfikat będzie intensywny i trwały. Zastanawiano się, czy teolog, który prze wiele lat kierował dykasterią doktrynalną będzie umiał kierować Kościołem powszechnym – co jak wskazywano – jest zadaniem bardzo odmiennym.

Rzecznik Watykanu zauważa, że w ciągu tych siedmiu lat byliśmy świadkami 23 podróży międzynarodowych do 23 krajów i 26 podróży duszpasterskich na terenie Włoch. Benedykt XVI przewodniczył czterem zgromadzeniom Synodu Biskupów i trzem Światowym Dniom Młodzieży. Napisał trzy encykliki, wygłosił niezliczoną ilość kazań i przemówień. Ojciec Święty ogłosił Rok kapłański i Rok św. Pawła. Byliśmy świadkami, jak obecny Następca Piotra odważnie, z pokorą i determinacją podchodził do kwestii trudnych, takich jak kryzys związany z nadużyciami seksualnymi niektórych duchownych.

Ks. Lombardi przypomina, że Benedykt XVI zaproponował katolikom i innym ludziom swoje dzieło poświęcone Jezusowi z Nazaretu a także wywiad „Światło świata”, przeprowadzony przez niemieckiego dziennikarza i pisarza Petera Seewalda. Podkreśla, że priorytetem jego posługi Kościołowi i ludzkości jest ukierunkowanie życia ku Bogu, który dał się nam poznać w Jezusie Chrystusie. Ważnym elementem nauczania obecnego Następcy św. Piotra jest wskazywanie, że wiara i rozum nawzajem się wspomagają w poszukiwaniu prawdy i odpowiadaniu na oczekiwania i pytania każdego z nas oraz całej ludzkości. Benedykt XVI wskazuje, iż zapominanie o Bogu i relatywizm stanowią poważne zagrożenie dla naszych czasów. „Jesteśmy za to wszystko ogromnie wdzięczni. Wraz z nim zdążamy ku nowym celom: Światowemu Spotkaniu Rodzin, pielgrzymce na Bliski Wschód, synodowi o nowej ewangelizacji i do Roku Wiary” – stwierdza w swym felietonie rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej.


 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama