Ponad 2 tys. osób przeszło w sobotę ulicami Poznania protestując przeciwko nieprzyznaniu Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym i łamaniu wolności mediów.
Około tysiąca osób przeszło w sobotę ulicami Tarnowa w Marszu w Obronie Wolności Mediów i Telewizji Trwam. Mieszkańcy m.in. Tarnowa, Bochni i Dąbrowy Tarnowskiej protestowali przeciwko decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która nie przyznała miejsca Telewizji Trwam na multipleksie cyfrowym. W marszu szli także parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości i Solidarnej Polski. Uczestnicy marszu nieśli flagi i transparenty.
Marsz rozpoczął się Mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Maksymiliana. Po jej zakończeniu uczestnicy przeszli ulicami miasta na Rynek. Tam został odczytany apel o przywrócenie mediom publicznym niezależności oraz o przyznanie miejsca na multipleksie cyfrowym dla Telewizji Trwam.
„Nieprzyznanie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji miejsca dla Telewizji Trwam na platformie cyfrowej, która wkrótce stanie się standardem, traktujemy jako rażącą dyskryminację przez organy Państwa Polskiego katolickich mediów oraz katolików, stanowiących większość pełnoprawnych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to pogwałcenie naszego prawa do rzetelnej informacji oraz przykład jaskrawej nierówności w traktowaniu podmiotów publicznych. Na to naszej zgody nie ma i nie będzie!” – napisali organizatorzy marszu do Jana Dworaka przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Inicjatorzy marszu podkreślają w apelu, że jedynie za pośrednictwem tej stacji telewizyjnej katolicy mają możliwość oglądania m.in. relacji z pielgrzymek papieza Benedykta XVI, codziennych transmisji Apelu Jasnogórskiego i Mszy Św., podczas świąt i uroczystości obchodzonych w Kościele katolickim w Polsce.
Działacze ruchów i stowarzyszeń katolickich ubolewają ponadto, że takich relacji nie ma w innych stacjach telewizyjnych, którym KRRiT przyznała już miejsce na multipleksie. Podkreślają, że taki przekaz jest także nieobecny w mediach publicznych.
„Pomimo tego, że prawie 2 mln Polaków podpisało się pod apelem o przyznanie miejsca na multipleksie
dla Telewizji Trwam, sprawa ta nadal nie znalazła pozytywnego rozwiązania. Marsz jest formą protestu, poprzez którą chcemy zwrócić uwagę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w Warszawie, że jej negatywna decyzja w sprawie koncesji dla Telewizji TRWAM, dotyka widzów i słuchaczy w całej Polsce. Nie zgadzamy się z taką decyzją i oświadczamy, że będziemy protestować aż do pozytywnego zakończenia całej sprawy” – piszą protestujący.
Pod apelem podpisali się przedstawiciele Koła przyjaciół Radia Maryja przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnowie, Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej, Klubu Inteligencji Katolickiej w Tarnowie, Klubu Gazety Polskiej w Tarnowie, Obywatelskiego Porozumienia Osób i Organizacji na Rzecz Tradycji i Niepodległości, Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i NSZZ „Solidarność” Ziemi Tarnowskiej.
(KAI)
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).